Посольство України в Республіці Македонія

, Київ 19:03

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Македонією

Співробітництво між Україною і Республікою Македонія  в культурно-гуманітарній сфері залишається важливою складовою двосторонніх  відносин між нашими державами. Культурна, релігійна, мовна і етнічна близькість двох народів обумовлює взаємну зацікавленість у розвитку українсько-македонських культурно-гуманітарних контактів.

Їхню практичну основу складає Програма про співробітництво у галузі культури між Міністерством культури України та Міністерством культури  РМ на 2010-2014 рр., підписана 3 листопада 2010 р. в рамках офіційного візиту в Україну Прем’єр-міністра РМ Н.Груєвського.

Серед останніх подій у культурно-гуманітарній сфері у 2013 – 2014 рр. слід назвати такі:

Головною подією 2013 р. у сфері культурно-гуманітарного співробітництва стало відкриття у жовтні викладання української мови на філологічному факультеті Скотського університету ім. Святих Кирила і Мефодія.

У червні 2013 р. було укладено (за ініціативи та координації Посольства) Угоду про співробітництво між Національною телевізійною компанією України (НТКУ) і Македонським радіо і телебаченням (МРТ).

 Угода передбачає широкий обмін інформаційними, спортивними, розважальними, мистецькими програмами, документальними фільмами, прямі трансляції, інформування про важливі події внутрішнього та міжнародного характеру для кожної з країн, реалізацію спільних проектів, обмін досвідом роботи у сфері телебачення  тощо. 

У жовтні 2013 року відбувся візит заступника міністра культури Республіки Македонія Д.Недєльковича в Україну. Було досягнуто домовленості про підготовку Програми культурного співробітництва на 2014-2018 рр.

У серпні 2013 р. під головуванням Президента Македонської Академії  наук і мистецтва В.Камбовського відбулося урочисте засідання МАНУ з нагоди 150-ої річниці з дня народження першого Президента ВУАН В.Вернадського.

У листопаді 2013 р. було укладено Угоду про співробітництво між архівними службами двох країн.

Продовжилося співробітництво з виготовлення воскових фігур для музею Македонської національної боротьби та музею археології.

У 2014 р. було підготовлено до друку збірних вибраних творів Тараса Шевченка із факсимільного видання «Кобзаря» з перекладом В.Чорний - Мешкова.

У листопаді 2014 р. було видано антологію сучасної української драми, підготовлений А.Багряною. Переклад – В.Чорний – Мешкова.

У червні 2014 р. було підписано Угоду про співробітництво між Університетом Святих Кирила і Мефодія м. Скоп’є та ДВНЗ «Ужгородський національний університет».

Угода передбачає багатосторонню підтримку співпраці, яка спрямована на спільних навчальних та дослідницьких проектах. Обидва університети будуть зміцнювати прямі контакти та співпрацю між їхніми факультетами, а також науково-дослідними центрами.  

Протягом 2013 -2014 р.р. українські митці досить активно відвідували Македонію:

- у березні 2013 р. у Македонській філармонії пройшов другий концерт з циклу «Лауреати», солістом якого був один з найвидатніших українських скрипалів, Валерій Соколов. В програмі концерту були виконані твори Моцарта та Бетховена;

- у квітні 2013 р. у м. Бітола з 24 по 28 квітня проходив театральний фестиваль, в якому були зіграні вистави, представлені колективами, у т.ч. з України;

- у квітні 2013 р. у Штіпському народному театрі пройшла нова постанова  українського режисера Олександра Мірошниченка "Самогубство самотності";

- у травні 2013 р. на сцені Македонського Національного театру опери та балету відбулася балетна вистава "Дон Кіхот" Л. Мінкуса. Диригент О. Баклан, хореограф В. Яременко, декоратор – А. Злобін, костюмер – Г. Іпатієва - усі з України.

- у травні 2013 р. карикатурист Ю.Кособукін переміг у міжнародному конкурсі карикатур «Скоп’є-2013», який проходив у столичній галереї «Остен»;

- у липні 2013 р. представники України, взяли участь в програмі 53-го щорічного фестивалю "Охридське літо";

- у липні 2013 р. пройшов концерт всесвітньо відомого віолончеліста Антоніо Менезеса з Бразилії і піаністки Ольги Задо з України, який відбувся у рамках Міжнародного фестивалю «Скопське літо - 2013». Спеціалісти вважають, що ця 22-річна українська піаністка є однією з найперспективніших світових музикантів у своїй генерації;

- у жовтні 2013 р. у м. Бітола за підтримки Міністерства культури Республіки Македонія пройшов фестиваль класичної музики  «Інтерфест», участь у якому приймали колективи та виконавці класичної музики, у т.ч. з України;

- у жовтні 2013 р. у столиці Республіки Македонія м. Скоп’є проходив міжнародний дитячий фестиваль «Оро без кордонів», який відбувся за підтримки адміністрації общини Карпош. Участь у фестивалі взяв український дитячий колектив;  

- після річної перерви Македонія взяла участь у дитячому конкурсі «Євробачення», який відбувся у столиці України 30 листопада;

- у листопаді 2014 р. у міській художній галереї міста Крива Паланка відкрилася виставка фотографій відомого українського фотографа Марії Андріщук.

У квітні 2014 р. українська кінорежисер Є.Нейман взяла участь у Скопському кінофестивалі, на якому було представлено фільм «Будинок з вежею;

У вересні 2014 р. у м. Бітола відбувся ювілейний, 35-й кінофестиваль «Брати Манакі», на якому було представлено український фільм «Плем’я»

у жовтні 2014 рр. в столиці Республіки Македонія м. Скоп’є проходив міжнародний дитячий фестиваль «Оро без кордонів», який відбувся за підтримки адміністрації общини Карпош. Участь у фестивалі взяли українські дитячі колективи із Запоріжжя та Дніпропетровська.  

 Пріоритетами у 2015 р. будуть:

-       проведення Днів науки України в РМ;

-       вирішення питання щодо встановлення в Києві пам’ятника македонському мислителю Св. Клименту Охридському.