Посольство України в Республіці Македонія

, Київ 18:59

Українці у Македонії

За даними перепису населення 2002 р., з двомільйонного населення у Македонії проживало 102 етнічних українців. Насправді етнічних українців в Македонії значно більше, але вони не ідентифікували себе як українці у ході державних переписів населення в СФРЮ, а згодом й Македонії. Місцями незначного компактного проживання етнічних українців у Македонії є її столиця – м. Скоп’є, а також міста Бітола, Охрид, Ресен, села Галичник, Делчево.

Більшість етнічних українців у Македонії — це нащадки емігрантів з колишніх Російської та Австро-Угорської імперій, переселенці на Балкани внаслідок громадянської війни 1917-22 р.р., двох світових війн, сталінських репресій. Інша частина українців — це здебільшого жінки, які переселилися до Македонії з колишнього СРСР (після 1991 р. — України) внаслідок так званої «шлюбної міграції». За останні десять років кількість українців, що постійно проживають в Македонії, збільшилася приблизно удвічі, в основному за рахунок переселення українських жінок за місцем проживання їх чоловіків – громадян Македонії, і складає близько 300 осіб.

У столиці країни офіційно зареєстровано дві організації, в яких є членами етнічні українці — Товариство македонсько-української дружби та співробітництва, створене 22.11.1994 р. та Громада українців в Республіці Македонія ім. Лесі Українки, офіційно зареєстрована 26.03.2004 р.

Більшість членів Товариства македонсько-української дружби та співробітництва — македонці, відомі діячі науки, культури та мистецтв, журналісти, представники ділових кіл тощо.

На регулярній основі проводяться літературно-мистецькі свята «В сім’ї вольній, новій...», приурочені до дня народження Т.Г.Шевченка, відзначення роковин Чорнобильської трагедії, виставки українського живопису, образотворчого мистецтва та книжкових видань у Центральному музеї міста Скоп’є, презентації спільних експозицій творів українських та македонських художників у столичному Культурно-інформаційному центрі, відзначення Дня Незалежності України, а також проведення виставок українського народного мистецтва в навчальних закладах Скоп’є.

11 грудня 2003 р. відбулися установчі збори Громади українців в Республіці Македонія ім. Лесі Українки, під час яких було затверджено Статут організації та обрано її керівництво. Головою Громади став Онуфрій Чорний, заступниками — Іван Сидоренко і Пантелей Кондратюк.

Наразі Головою Громади українців у Республіці Македонія ім.Лесі Українки є Іван Сидоренко, а заступниками Володимир Андрейченко та Віра Чорний-Мешкова (яка одночасно є постійним секретарем Громади). Членами Товариства є близько 60 македонських громадян з числа етнічних українців.

Метою діяльності Громади є підтримка зв‘язків з історичною Батьківщиною, збереження культурної спадщини і сприяння у поширенні української культури серед македонської громадськості.