• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • Mакедонски
Поради подорожуючим
Опубліковано 02 березня 2020 року о 12:18


Корисна інформація для громадян України

Готуючись до виїзду в Республіку Північну Македонію, радимо ознайомитись з відомостями про цю країну: чинним законодавством, умовами перебування, медичного обслуговування.

Слід бути уважними у місцях масового скупчення людей, зокрема, при користуванні громадським транспортом, не залишати без нагляду свої речі, документи в автомобілях.

У разі відвідання місць компактного проживання мусульманського населення жінкам доцільно утримуватись певного дрес-коду. Слід звернути увагу на те, що довжина шортів та спідниць має бути не вище колін, плечі - закритими.

Платіжним засобом в РПМ є македонський денар.

Робочий день банківських установ - здебільшого з 08.00 до 16.00; по суботам працює невелика кількість банків з 08.00 до 12.00. Банки не працюють у неділю та святкові дні.

Основні дороги мають асфальтове покриття непоганої якості. У період з 15 листопада до 15 березня для поїздок за межами населенних пунктів заборонено використання "літніх" шин. При поїздці до РПМ наземним транспортом слід враховувати, що низка центральних магістралей є платними. Оплата здійснюється в македонских денарах.

Продаж алкоголю та тютюну особам до 18 років заборонено. Продаж алкоголю в магазинах заборонено з 19.00 до 06.00 в зимовий період та з 21.00 до 06.00 в літній період. Часових обмежень щодо продажу алкоголю повнолітнім особам в кафе та ресторанах немає.

На території Північної Македонії заборонено паління в приміщеннях загального користування.

Згідно законодавства РПМ, за залишення будь-якого сміття в непередбачених для цього місцях - штраф у сумі, еквівалентній 50 євро.

Офіційною мовою є македонська. В районах проживання албанської меншини поширена також албанська мова. Працівники сфери сервісу курортних районів та великих міст, а також молодь з іноземних мов здебільшого володіють англійською.

Оплата таксі здійснюється відповідно до показань таксометра, якими обов'язково обладнуються всі зареєстровані таксомотори.

У закладах громадського харчування чайові не обов'язкові, але вітаються. В ресторанах чайові також можуть включатися до рахунку як "плата за обслуговування".

Рекомендуємо також мати з собою копії документів:

внутрішнього паспорта громадянина України (ст.1-2 і 10-11);паспорта громадянина України для виїзду за кордон (ст.1 і ст. з дійсною візою);свідоцтва про народження;посвідчення водія, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, картки міжнародного автомобільного страхування і ін. (для водіїв).

У разі Вашого звернення до консульського відділу з приводу втрати паспорта громадянина України для виїзду за кордон, наявність згаданих фотокопій значно прискорить процес оформлення посвідчення особи на повернення в Україну.

Перебуваючи за кордоном, українські громадяни повинні дотримуватись законів держави перебування, які відрізняються від українських. При цьому слід мати на увазі, що незнання місцевих законів не звільняє від відповідальності за їхнє порушення.

Законом про іноземців від 14.03.2006 р., який набрав чинності з 01.01.2008 р., визначаються основні правила в’їзду іноземців на територію РПМ, їх виїзду, перебування у країні, оформлення і анулювання віз, а також оформлення дозволів на тимчасове та постійне проживання.

Згідно з місцевим законодавством, власник житла, в якому іноземні громадяни будуть проживати понад 3 доби, або установа, яка надає готельні послуги, має поінформувати органи МВС РПМ про адресу перебування іноземців.

Для перебування на території РПМ понад 3 місяці потрібно оформити візу для довготермінового перебування (віза типу “D”) та дозвіл на тимчасове проживання в РПМ відповідно до македонського законодавства.

Стаття 49 вищезгаданого Закону визначає підстави для оформлення дозволу на тимчасове перебування іноземних громадян понад 3 місяці, який видається у таких випадках: працевлаштування, робота та здійснення самостійної діяльності, навчання в середніх та вищих навчальних закладах, стажування і підвищення кваліфікації, наукові дослідження, участь в міжнародних студентських чи учнівських програмах, обміну, лікування, об’єднання сім’ї, з гуманітарних причин, а також для вихідців з Республіки Північна Македонія та дітей, народжених на її території.

 

Статтею 1 Договору між Україною та Республікою Македонія про правову допомогу у цивільних справах (застосовується у цивільних, трудових, сімейних та господарських правовідносинах) визначено, що громадяни та юридичні особи України користуються на території РПМ тим самим правовим захистом особистих та майнових право, як і громадяни Північної Македонії та зареєстровані на її території юридичні особи.

Режим поїздок громадян України до Республіки Північна Македонія

З 22 грудня 2019 року положеннями Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Північна Македонія про умови взаємних поїздок громадян передбачається :

  • запровадження на постійній основі безвізового в’їзду, транзитного проїзду та перебування громадян України та Республіки Північна Македонія на території іншої з держав за дійсними  проїзними документами упродовж строку. Що не перевищує 90 днів протягом 180 днів;
  • звільнення громадян України і РПМ від вимоги оформлення довгострокових віз з метою працевлаштування, навчання, возз’єднання сімей та імміграції, а також скасування консульського збору за оформлення закордонними дипломатичними установами держав сторін інших категорій довгострокових віз (за метою в’їзду) громадянам України і РПМ.

УВАГА!

В’їзд в Північну Македонію громадян, які не досягли 18-річного віку, здійснюється лише за згодою обох батьків (усиновлювачів, піклувальників) та в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними.

Громадяни України, які здійснюють поїздку до Північної Македонії наземним транспортом, повинні потурбуватися про оформлення дво- або багаторазових віз для транзитного перетину території Румунії, Болгарії, або інших транзитних держав. (стосується власників не біометричних паспортів)

Шановні громадяни України!

Ще раз звертаємо Вашу увагу на необхідність наявності дво- або багаторазових віз при здійсненні подорожі наземним транспортом з України до Греції та транзитного проїзду територією Північної Македонії. (стосується власників не біометричних паспортів)

Буль-ласка, перед від’їздом на відпочинок перевіряйте, яка оформлена віза.

Наявність одноразової шенгенської візи дає можливість здійснення туристичної подорожі тільки літаком. У разі здійснення подорожі автомобільним транспортом вибирайте маршрут через Румунію та Болгарію, які не входять до країн Шенгенської зони. У такому випадку одноразова шенгенська віза не буде погашена і Ви зможете в’їхати на територію Греції. Водночас, при поверненні з відпочинку в Україну необхідно буде оформлювати або транзитну угорську візу, або болгарську чи румунську. (стосується власників не біометричних паспортів)

Майте на увазі, що при здійсненні подорожі наземним видом транспорту з одноразовою шенгенською візою через територію країн членів ЄС (Угорщина, Словенія, Словаччина) одноразова віза буде використана та Ви не зможете в’їхати на відпочинок в Грецію. (стосується власників не біометричних паспортів)

У такому випадку Вам необхідно буде звернутися до:  Liaison Office of the Hellenic Republic in Skopje, який розташований за адресою: Borka Taleski, 6.

tel:       +389 2 3219 260

fax:      +389 2 3115 718

e-mail: [email protected]

 Consular Section:

telephone:       +389 2 3219 260

fax:                 +389 2 3130 419.

 

УВАГА! Громадяни України, які планують здійснити туристичну подорож з Республіки Північна Македонія до Чорногорія та з території Чорногорії в Північну Македонію, просимо мати на увазі, що автобус в залежності від транспортної компанії слідує територією Косово.

Просимо мати на увазі, що при транзитному проїзді територією Косово громадянам України необхідна віза. Громадяни України, які мають багаторазову шенгенську візу можуть в’їжджати та перебувати на території Косово без візи до 15 днів.

Враховуючи неодноразові випадки зняття з автобусів громадян України при транзитному проїзді територією Косово, просимо громадян України уважно вивчати маршрут слідування автобусу з території Північної Македонії до Чорногорії та з Чорногорії на територію Північної Македонії.

Нагадуємо, що громадяни України можуть в’їжджати, виїжджати та слідувати транзитом без візи на Балканах у такі країни: Сербія, Албанія, Північна Македонія, Чорногорія та Боснія і Герцеговина.

Порядок працевлаштування іноземців в Республіці Північна Македонія

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб’єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт -  www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність» - «Працевлаштування за кордоном»).

Положеннями Закону про працевлаштування і роботу іноземців визначено, що для здійснення трудової діяльності на території РПМ іноземці мають отримати дозвіл на роботу в Північній Македонії.

Дозволи на роботу в РПМ видаються Агенцією з працевлаштування Республіки Північна Македонія (орган у складі Міністерства праці та соціальної політики РПМ).

Надсилаємо інформацію щодо Державного агентства з працевлаштування в РПМ (Агенција за вработување на Република Македонија, Employment Agency,):

Телефон: (+389 2) 3111-850

Факс: (+389 2) 3111-856

Адреса: Васил Ѓоргов 43, 1000 Скопје, Република Северна Македонија
Електронна пошта: [email protected]

Веб-сторінка: http://www.avrm.gov.mk

Іноземці, які планують в’їхати на територію РПМ для здійснення трудової діяльності, мають попередньо оформити дозвіл на роботу та дозвіл на тимчасове проживання в Північній Македонії (оформляються через дипломатичні представництва чи консульські установи РПМ) і отримати візу для довготермінового перебування (віза типу “D”). Зазначені особи зобов’язані протягом 5 днів з моменту в’їзду в Північну Македонію подати до органів МВС РПМ документи для отримання посвідки на тимчасове проживання.

Як правило, дозвіл на роботу видається на підставі клопотання роботодавця, який здійснює діяльність на території Північної Македонії та зареєстрований у Центральному реєстрі РПМ. Згідно вимог чинного законодавства, клопотання про оформлення дозволу на роботу в РПМ має подаватися до дипломатичного представництва та консульської установи РПМ в країні громадянства чи проживання іноземця.

Дозвіл на роботу в РПМ іноземцям оформляється у формі:

  • дозволу на працевлаштування (дозвола за вработување);
  • особистого дозволу на роботу (лична работна дозвола);
  • звичайного дозволу на роботу (дозвола за работа).

Іноземці мають право здійснювати лише ту діяльність, на яку виданий дозвіл на роботу.

Дозвіл на працевлаштування (дозвола за вработување) видається у разі необхідності заповнення македонським роботодавцем існуючих вакансій.

Дозвіл на працевлаштування видається, як правило, у разі відсутності на місцевому ринку праці претендентів на робоче місце, яке має зайняти іноземець (не застосовується у разі працевлаштування спортсменів, науковців, діячів культури).

Дозвіл на працевлаштування оформляється, як правило, на термін, визначений роботодавцем, але не більше 1 року. Іноземець може здійснювати трудову діяльність лише на підприємстві, на клопотання якого видано дозвіл на працевлаштування.

Перед закінченням терміну дозволу на працевлаштування іноземець має право подати до органів Агенції з працевлаштування клопотання щодо оформлення нового дозволу.

Особистий дозвіл на роботу (лична работна дозвола) видається іноземцям:

  • засновникам (співзасновникам) приватних підприємств, котрі згідно права заснування є уповноваженими особами цих підприємств;
  • які зареєстровані як приватні підприємці в Центральному Реєстрі РПМ;
  • які самостійно здійснюють професійну діяльність.
  • які вже мають дозвіл на тимчасове проживання в Північній Македонії, оформлений, зокрема, на підставі об’єднання сім’ї, чи як вихідцям з Північної Македонії.

Особистий дозвіл на роботу може видаватися терміном до 1 року, 3 років чи на необмежений період.

Звичайний дозвіл на роботу (дозвола за работа) видається на період, необхідний для виконання робіт, але не більше ніж на 1 рік.

Звичайний дозвіл на роботу видається іноземцям:

  • які переведені іноземним роботодавцем для роботи у філіалах чи інших підрозділах (організаційних одиницях), що забезпечують присутність цієї компанії на ринку РПМ;
  • які переведені іноземним роботодавцем - об’єднанням компаній для роботи у філіалі чи дочірній компанії в РПМ (керівництво компанії; особи, які здійснюють функції, пов’язані з контролем, кадровою та організаційною діяльністю тощо; висококваліфіковані спеціалісти, чия робота є життєво необхідною для діяльності компанії);
  • які працевлаштовані в іноземній компанії і переведені іноземним працедавцем для здійснення в РПМ визначеного обсягу робіт на підставі контракту з македонським клієнтом, який отримує ці послуги (до 3 місяців протягом календарного року);
  • які здійснюють або проходять навчання чи вдосконалення в македонських компаніях (до 3 місяців протягом 2 років);
  • які надають одноразові послуги;
  • сезонним працівникам.

Працедавець може подавати клопотання про видачу дозволу на роботу сезонним працівникам раз на рік терміном дії до 6 місяців, а для сезонної роботи у будівництві - до 9 місяців (при цьому повторний дозвіл на роботу сезонному робітнику, який був зайнятий у будівництві, може бути оформлено лише через 7 місяців після закінчення дії попереднього дозволу). Зайнятим у сільському і лісовому господарстві може оформлятися до 3 дозволів протягом року для здійснення робіт, що тривають не більше 6 місяців протягом календарного року.

Порядок надання медичних, соціальних послуг

Положеннями Угоди між Міністерством охорони здоров'я України та Міністерством охорони здоров'я Республіки Македонія про співробітництво в галузі охорони здоров'я та медичної науки від 27.06.2005 р. визначено, що надання невідкладної медичної допомоги громадянам України під час їхнього тимчасового перебування на території Північної Македонії визначається законодавством РПМ.

Іноземним громадянам, у тому числі громадянам України, безоплатно забезпечується надання лише невідкладної медичної допомоги.

Медичні послуги надаються громадянам України державними та приватними медичними закладами.

Пунктом 2 статті 44 Закону Республіки Північна Македонія про охорону здоров’я передбачається, що витрати за надану медичну допомогу відшкодовуються на підставі договору з іноземним партнером і користувачем або особисто іноземним громадянином.

Громадяни України, які оформили посвідку на тимчасове проживання з гуманітарних причини або отримали статус тимчасового захисту, мають право на отримання базових медичних послуг на рівні з громадянами Республіки Північна Македонія (витрати за отримані послуги сплачуються частково (від 10% до 50% вартості) отримувачем медичних послуг і частково (від 50% до 90% вартості) Фондом охорони здоров’я РПМ у пропорціях визначених цим Фондом).

Законодавство Республіки Північна Македонія не передбачає надання безоплатної медичної допомоги іноземним громадянам, в тому числі громадянам України, що перебувають у відрядженні на території Північної Македонії.

Митні питання

Паспортний, митний, санітарний та ветеринарний контроль на кордоні Північної Македонії проходять відповідно до законодавства РПМ.

На територію Північної Македонії дозволяється ввезення без сплати імпортних мит (мита, ПДВ та акцизу) особистих речей, ліків для власного користування (за умови наявності довідки від медичної установи з даними щодо цього препарату і пацієнта, виду захворювання, підписом лікаря, що пацієнт використовуватиме для власних потреб), парфумів (50 мл), туалетної води (250 мл).

Ввезення на митну територію Північної Македонії алкогольних напоїв та тютюнових виробів громадянами, які не досягли 18-річного віку, не допускається.

Громадяни, які досягли 18-річного віку, можуть ввозити алкогольні напої та тютюнові вироби на митну територію Македонії без сплати митних платежів у таких максимальних кількостях із розрахунку на одну особу:

1) 200 сигарет або 100 сигарилл (сигарети з максимальною вагою 3гр. за штуку) або 50 сигар чи 250 грамів тютюну, або ці вироби в наборі загальною вагою, що не перевищує 250 грамів;

2) 2 літри вина, 1 літр міцних (із вмістом спирту понад 22%) алкогольних напоїв, 2 літри алкогольних напоїв або аперитив на винній чи алкогольній основі (із вмістом спирту до 22%).

Законодавством Республіки Північна Македонія для резидентів і нерезидентів дозволяється ввезення валюти в розмірі 10 тис. євро і 120 000 денарів на особу. У разі ввезення валюти громадянами резидентами у сумі понад 10 тис. євро особа у кожному випадку зобов’язана задекларувати переміщення валюти, для нерезидентів необхідно також після декларування суми понад 10 тис. євро отримати від митного органу письмове підтвердження.

Резидентам дозволяється вивезення валюті у розмірі 2000 євро і 120 000 денарів на особу. У разі ввезення валюти у сумі понад 2 тис. євро особа у кожному випадку зобов’язана задекларувати переміщення валюти. Вивезення іноземної валюти понад 10000 євро резидентами заборонено.

Нерезиденти можуть вивезти валюту до 10 тис. євро і до 120 000 денарів на особу. Якщо сума іноземної валюти становить понад 10000 євро, вони зобов'язані надавати митним органам письмове підтвердження ввезеної суми.

Вичерпну інформацію щодо правил переміщення товарів через митний кордон Республіки Північна Македонія можна знайти на сайті www.cusoms.gov.mk или www.carina.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&∓tabid=333

Ввезення домашніх тварин та птахів можливе лише за наявності ветеринарного сертифікату міжнародного зразку зі вказівкою дат щеплень від сказу.

Про випадки вимагань грошових коштів та неправомірні дії зі сторони працівників митної служби Північної Македонії можна повідомити за телефонами гарячої лінії Управління митного контролю Республіки Північна Македонія: 197.

Безпекова ситуація в Північній Македонії

Безпекова ситуація у Північній Македонії є стабільною і прогнозованою. Рівень терористичної загрози упродовж останніх років  низький. З актуальними повідомленнями у сфері безпеки та правопорядку можна ознайомитися на веб-сторінці поліції (www.mvr.gov.mk)

Корисні номери телефонів (поліці, довідкова, швидка тощо)

Корисні номери телефонів в РПМ:

Поліція 192

Протипожежна служба 193

Швидка допомога 194

Допомога на шляхах 987

Довідкова 188

Адреса Посольства Північної Македонії у Києві: 03150, вул.Івана Федорова, 12;

телефон (044) 287-78-82; факс (044) 287-78-92

Прийом відвідувачів: понеділок-п’ятниця (прийом документів 10.00-12.00; видача документів 14.00-15.00)

Веб сторінка македонського представництва у Києві - www.missions.gov.mk/kiev

Веб сторінка МЗС РМ - www.mfa.gov.mk

Електронна адреса: e-mail: [email protected]

Щодо поїздок громадян України до держав-членів ЄС

Відповідно до ст.4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформляється на період до десяти років з можливістю продовження на такий самий термін.

26 червня ц.р. Радою ЄС були схвалені технічні зміни до Кодексу Шенгенських кордонів, які набрали чинності 19 липня ц.р., за виключенням окремих положень.

Зазначені зміни, серед іншого, доповнюють статтю 5 Кодексу положеннями, які передбачають нові вимоги щодо дійсності проїзних документів при в’їзді до країн ЄС громадян третіх держав, а саме: «проїзний документ повинен бути виданий не раніше, ніж протягом останніх 10 років».

Водночас, за інформацією відповідних органів держав-членів ЄС, прикордонні служби більшості країн при виїзді за межі ЄС пропускатимуть громадян третіх держав, які користуються паспортними документами з продовженим терміном дії, проте попереджатимуть про неможливість повторного в’їзду за такими документами.

З метою уникнення ускладнень для громадян України під час подорожей країнами ЄС рекомендуємо у разі звернення до Посольства України громадян із клопотанням щодо продовження терміну дії закордонних паспортів подавати відповідний пакет документів для оформлення нового паспорта.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux