• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Mакедонски
Економіка та бізнес-клімат Північної Македонії
Опубліковано 26 березня 2021 року о 14:12

ЕКОНОМІЧНИЙ ТА ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ПОТЕНЦІАЛ

Республіки Північна Македонія 

 

Статистичний огляд

Територія: 25,7 тис. км2.

Чисельність населення: 2,1 млн. чол.

Природні ресурси: цинк, вугілля, нікель, мармур, гіпс, мідь, хром, свинець.

Провідні сектори господарства: харчова, легка, металургійна та гірничо-видобувна промисловість, вирощування та переробка сільськогосподарської продукції.

Грошова одиниця: денар (курс 51,0 денара/$, 62,0 денара/€).

Ставки податків: прибутковий - 10%, ПДВ - основна ставка 18%, включно з імпортом; основні товари та послуги, включно з с/г - 5%, ПДФО – основна ставка 10%, також застосовуються ставки у 15 або 18%, залежно від видів і розмірів доходів.

Внутрішній валовий продукт: біля $ 12,7 млрд. або $ 6 100 на душу населення (2019).

Зростання ВВП: +2,5% (2012-2019), +3,6% (2019), -5,3% (I-ІІІ кв. 2020), або поквартально +0,2%, -12,7% і -3,3%.

Промислове виробництво: +5,6% (2019), -11,3% (10 міс. 2020).

Обсяг «тіньового сектору»: близько 40% економіки країни.

Зовнішній борг: €9,1 млрд. або 83% ВВП (ІІІ кв. 2020).

Бюджетний дефіцит: 2,1% ВВП (2019), 1,8% ВВП (І-ІІI кв. 2020).

Рівень безробіття: 16,7% працездатного населення (у ІIІ кв. 2020), рекордно знизився за останніх 4 роки (з 23,7% у 2016 році), протягом яких у країні було створено майже 60 тис. нових робочих місць.

Середньомісячна номінальна зарплата: 27,6 тис. денарів або $520 (січень-листопад 2020), +7% проти січня-листопада 2019.

Рівень споживчих цін (індекс інфляції): +0,8% (2019), +1,2%
(2020).

Обсяг зовнішньої торгівлі: $15,3 млрд. (2020), -8% проти 2019. Експорт – $6,6  млрд., імпорт – $8,7 млрд., негативне сальдо –$2,1 млрд.

Основні експортні ринки: країни ЄС (81%) та Західних Балкан (11,0%), найбільше імпорту: з країн ЄС (63%), головні партнери: Німеччина, ВБ, Греція, Сербія і Китай – більше 50% загального товарообігу РПМ.

Золотовалютні резерви: €3,33 млрд. (на 01.02.2021), 6 міс. експорту.

Прямі іноземні інвестиції: €5,81 млрд. (на 01.10.2020 року), з них протягом січня-вересня 2020 – біля €100 млн. Найбільші інвестори: з ВБ, Австрії, Греції, Нідерландів і Словенії (більше 50% усіх інвестицій).

 

Економічний та інвестиційний клімат

 

За останнє десятиліття в Північній Македонії було здійснено значні реформи у сфері дерегуляції, результатом яких стало істотне спрощення умов для ведення бізнесу в країні.

Це позначилося і передусім на покращення економічної та інвестиційної позиції РПМ у рейтингу Doing Business країна піднялася з 29 місяця у 2013 році на десяте місце у 2019 році серед 190 країн світу, випереджаючи 26 країн ЄС (третє місце зайняла Данія, дев’яте місце – Великобританія). У рейтингу Doing Business 2020 Північну Македонію витіснили з першої десятки завдяки певному прогресу інших країн, проте наразі РПМ займає високе 17 місце.

Обсяг прямих іноземних інвестицій в Північну Македонію за останніх 20 років збільшився майже в 6 разів (з €1 млрд. до майже €6 млрд.), що також свідчить про покращення економічної ситуації.

СОТ відзначає належний рівень дотримання Північною Македонією своїх міжнародних зобов’язань щодо прозорості та передбачуваності торговельного режиму. Крім того, значним позитивом є серйозні заходи, здійснені Північною Македонією у сфері спрощення процедур торгівлі (оформлення товарів на митниці, взаємодія контролюючих органів тощо), а також приєднання до Угоди СОТ про торгівлю цивільною авіатехнікою (передбачає скасування мит на продукцію авіапрому).

Відзначається і прагнення РПМ до забезпечення відкритості торговельної та економічної політики через регіональну та міжнародну інтеграцію, як в рамках СОТ, так і шляхом укладання низки угод про вільну торгівлю, передусім з сусідніми країнами (CEFTA, Туреччина, ЄС), а також нещодавнє підписання відповідної угоди з Великобританією. Метою цього є підвищення конкурентоспроможності економіки країни, яка досить сильно залежить від розвитку торгівлі.

З метою підготовки Північної Македонії до інтеграції з ЄС країна вже понад півтора десятиріччя реалізує законодавчі, інституційні та економічні реформи, які наближають національне законодавство Північної Македонії до права ЄС, а також адаптують його відповідно до правил ЄС у багатьох сферах її торговельної та економічної політики. Серед останніх змін: підвищення прозорості та передбачуваності згідно з новим Законом про публічні закупівлі; удосконалення митного законодавства та процедур; створення в цілому відкритого режиму для надходження прямих іноземних інвестицій.

Керівництво новопризначеного Уряду Північної Македонії на чолі з Зораном Заєвим наразі приділяє значну увагу різним аспектам економічної, торговельної та інвестиційної політики. Зокрема, Урядом буде продовжено реалізацію структурних реформ, започаткованих попередньою владною коаліцією, з метою покращення ситуації на ринку праці, зменшення розміру тіньового сектору економіки, покращення якості роботи державних органів та удосконалення податкової системи. Ці реформи необхідні для вирішення одного з головних проблемних питань Північної Македонії – недостатньо високого рівня продуктивності праці.

Серед пріоритетних напрямів Програми діяльності Уряду Північної Македонії на 2020-24 рр.: прискорення економічного зростання, зокрема розвиток промисловості країни, сприяння збільшенню виробничого сектору, залучення прямих іноземних інвестицій та збільшення внутрішнього інвестування, а також модернізація транспортної інфраструктури та зменшення рівня державного контролю за цінами.

Крім того, від початку поширення у країні коронавірусу в умовах пандемії Урядом РПМ розроблено та вже впроваджено низку заходів (чотири т.зв. пакети) з метою стимулювання внутрішнього попиту, компенсації збитків підприємцям, що постраждали від обмежень своєї діяльності, послаблення податкового режиму тощо. Уповільнення темпів падіння ВВП країни з -12,7% у ІІ кварталі ц.р. до -3,3% у ІІІ кварталі свідчить про поступовий початок відновлення національної економіки, зокрема й у результаті достатньо грамотних заходів Уряду з подолання соціально-економічних наслідків коронакризи.

Серед заходів, що також сприятимуть подальшому економічному розвитку РПМ та покращенню інвестиційного оточення країни, є внесення змін до Митного тарифу країни з метою зниження деяких достатньо високих тарифних ставок, що застосовуються за певними тарифними лініями сільськогосподарської продукції у порівнянні з промисловими товарами. Згідно з актуальними прогнозами Народного банку країни, після очікуваного падіння ВВП у 2020 році на рівні -4,9% спостерігатиметься поступове відновлення росту економіки Північної Македонії протягом двох наступних років на рівні 3,9% і 3,6%, що свідчить про непогані можливості господарського сектору РПМ протистояти значним зовнішнім викликам.

Для України політика Північної Македонії щодо подальшої лібералізації існуючого тарифного режиму з країнами, з якими укладено угоди про вільну торгівлю, є надзвичайно важливою, передусім з огляду на діючу двосторонню Угоду про вільну торгівлю. Обидві сторони зацікавлені у максимальній лібералізації Угоди, в першу чергу в частині торгівлі сільськогосподарською продукцією, та покращенні взаємного доступу до відповідних ринків двох країн.

Крім того, наразі потребує активного використання існуючий потенціал розширення співпраці між РПМ та Україною у торгівлі та інших сферах економічній співпраці, зокрема енергетиці, промисловості, будівництві, транспорті, туризмі. Передусім потребує якнайшвидшого відновлення діяльність відповідних міжурядових органів - Спільного комітету з імплементації Угоди про вільну торгівлю та Міжурядової комісії з торговельно-економічного співробітництва, засідання яких не проводилися вже більше 10 років.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux