Юрій Гончарук: малі країни впливають на міжнародні відносини
Є справжнім викликом робити інтерв’ю про Україну, що охоплює останній поворот подій, коли жодного дня не буває без нових зустрічей і повідомлень про гарячі баталії між Сходом і Заходом. Вже коли інтерв’ювали українського Посла в Македонії Юрія Гончарука, прийшло повідомлення про відведення російських військ.
Стосовно позиції Македонії щодо Криму, Посол коротко сказав, що Македонія визнала територіальну цілісність, незалежність і суверенітет України. Але подальша позиція Македонії, сказав він, за лежить від неї самої.
У Вас є контакт з російським Послом в Македонії?
Ви не перші, хто у мене про це запитує. Я давно не бачив його, Буває зустрічаємося на дипломатичних заходах, які я відвідую не так часто, як раніше
ЄС очікує, що Македонія, Сербія та інші країни-кандидати визначать позицію стосовно України. Але як сказав пан Олександр Вучич, коли слони б’ються трава витоптується. Яке Ваше бачення ?
Якщо йдеться про російського слона, то він може завдати прикрощів усім в Європі, незалежно від позиції, яку займе та чи інша країна. Світ взаємопов’язаний, а Європа і поготів.
Яким чином будуть вибудовуватися відносини між ЄС і країнами-кандидатами на вступ до ЄС, то є проблема згаданих сторін. Це лише здається, що т.зв. маленькі країни не мають впливу на міжнародні відносини, інакше чому б порушувалося це питання.
Ви згодні з коментарем Президента США про те, «що порівняння, зроблені Кремлем між ситуаціями в Косово і Криму позбавленні жодного сенсу» ?
Повністю згоден з паном Обамою. Від себе лише додам, що Крим з часу проголошення незалежності України мав унікальний статус Автономної Республіки в складі унітарної держави Україна і жодних вимог, крім питань місцевих зборів і податків, окремих питань розмежування власності, часткової модернізації бюджетного процесу з його боку в останні роки не висувалося.
В останньому підслуханої телефонної розмови, Юлія Тимошенко здається говорить про те, що ядерна зброю могла б бути застосована, щоб вбивати росіян». Чи вважаєте Ви повернення Тимошенко в політику мудрим?
В Україні кажуть «Не все те золото, що блищить», тому не варто надавати особливої уваги цьому сумнівному з точки зору автентичності запису.
Пані Тимошенко з політики ніколи не виходила, а значить і не поверталася. Просто був період, який надзвичайним чином обмежив її можливості особистої активної участі у політиці. Тому розмірковувати над тим чи мудро вона вчинила, немає сенсу.
Чи побоюєтесь Ви того, що Росія може відправити війська окуповувати інші російськомовні регіони України?
Побоююсь, як і кожна нормальна та адекватна людина, яка звикла керуватися здоровим глуздом, але на жаль, незважаючи на зусилля окремих країн та міжнародних організацій, загроза вторгнення Росії в Україну останніми днями лише зростає.
В інтересах всіх запобігти пролиттю крові та зупинити цей небезпечний розвиток вже зараз. Тут не можна вагатися і думати лише про себе і свій добробут. Невже історія нічому не вчить?
Що могло б нове українське керівництво запропонувати мешканцям Криму?
Українське керівництво готове надати Криму максимально можливі повноваження в рамках автономії.
Лідери Європейського Союзу під час самміту зобов’язалися урізати свою залежність від російського газу. Як Ви вважаєте чи є у цьому безпосередня загроза того, що Кремль закрутить крани? Більш драматичний сценарій – тотальна газова війна
Можна лише вітати наміри Європейського Союзу скоротити споживання газу. Не бачу у цьому нічого екстраординарного, якщо не враховувати час прийняття такого рішення.
Європа вже переживала період нафтового ембарго, введеного арабськими країнами. Це стало стимулом для розробки і впровадження енергозберігаючих технологій у багатьох сферах.
На мою думку, найнезацікавленішою стороною у перекритті газових кранів є сама Росія. При цьому врахуйте, що не йдеться про повне припинення імпорту російського газу.
Напруга між Росією і ЄС через ситуацію в Україні та незалежність Криму загрожує проекту «Південний потік». Якою буде доля проекту?
З відомих причин Україна і так не підтримує будівництво «Південного потоку». Доля проекту в руках Росії. І лише від неї самої залежить його майбутнє.