Нещодавно весь світ справедливо засудив ганебну поведінку депутатів від партії «Свобода» стосовно керівника НТКУ Пантелеймонова. А як же живеться простим, не елітним журналістам, які в перебувають у зоні дії «мирних протестувальників» на Сході України. Спочатку про офіційні висновки.
Нещодавно весь світ справедливо засудив ганебну поведінку депутатів від партії «Свобода» стосовно керівника НТКУ Пантелеймонова.
А як же живеться простим, не елітним журналістам, які в перебувають у зоні дії «мирних протестувальників» на Сході України.
Спочатку про офіційні висновки.
12 травня було оприлюднено спільну доповідь БДІПЛ та ВКНМ (ОБСЄ), підготовлену за результатами діяльності спільної місії з оцінки ситуації в сфері прав людини в Україні. Місія перебувала в Україні з 6 березня до 17 квітня.
Отже, з метою запобігання об’єктивному висвітленню масових зібрань та акцій протесту в конфліктних регіонах відбувається залякування ЗМІ невідомими особами, при чому жертвами стають як українські, так й іноземні журналісти в конфліктних регіонах виступають прибічники єдності України та журналісти.
Тепер про випадки тиску на ЗМІ, зафіксовані українським Інститутом масової інформації протягом березня-травня. Хочу одразу зазначити, що цей список даеко неповний. Таким чином:
- у березні проросійські активісти у Харкові увірвалися до телеканалу Simon і змушували вести пряму трансляцію в ефірі російського телеканалу "Росія 24";
- телерадіокомпанія "Донбас" призупинила ефір через те, що в телестудію вдерлися проросійські активісти з вимогою, аби журналісти розказували про них більше;
- в Луганську проросійські мітингувальники захопили будівлю телекомпанії "ІРТА". Натовп вибив вхідні двері, зайняв всі кабінети, виніс вогнегасники і погрожував спалити телекомпанію, якщо їм не віддадуть для знищення вихідні матеріали для сюжету про захоплення будівлі Луганської облдержадміністрації 9 березня;
- у квітні у Донецьку невідомі намагалися захопити Обласну державну телерадіокомпанію, але правоохоронці відбились;
- у Харкові близько 50 проросійських активістів у масках і з бітами розгромили апаратну телекомпанії АТН;
- у Луганську на телеканалі "ІРТА" невідомі поранили трьох охоронців, коли останні намагалися їх зупинити.'
- у Харкові невідомі намагалися захопити Харківську регіональну передавальну телевежу, висунувши керівництву ультиматум відновити мовлення російських телеканалів;
- у Краматорську озброєні бойовики двічі (17 і 18 квітня) захоплювали телевежу Концерну РРТ. Сигнал з неї забезпечує телевізійним сигналом не лише Краматорськ, а й Слов'янськ, Горлівку та Макіївку. Загарбники вимкнули українські телеканали і наказали почати трансляцію російських;
- у Торезі Донецької обл. невідомі розгромили та підпалили офіс місцевої газети "Про город".
- підпалили офіс газети «Провінція»у Константинівці Донецької обл..
у травні в Торезі близько 50 невідомих чоловіків у масках, озброєні палицями і битами влаштували погром в офісі муніципальної газети "Горняк". Напад на редакцію здійснили як помсту за те, що видання не публікувало інформацію про діяльність сепаратистів у місті;
- у Костянтинівці озброєні люди заблокували редакцію газети "Провінція".
Нападники опечатали редакцію, головного редактора М. Разпутька та засновника газети – Г. Разпутько відвели до штабу сепаратистів, де їм сказали, що вони більше "не працюють у редакції газети".
- 8 травня у Донецьку представники т.зв. Донецької народної республіки захопили будівлю незалежного телеканалу "Юніон". Озброєні сепаратисти повідомили про намір контролювати діяльність співробітників телеканалу.
На завершення історія, яка може статися на Донбасі з будь-яким журналістом, який намагається чесно виконувати свої професійні обов’язки .
Російський журналіст П.Канигін 11 травня висвітлював проведення т.зв. «референдуму» у м.Артемівськ Донецької обл.
Зокрема, повідомив на сайт свого видання про те, що в «референдумі» беруть участь в основному зрілі люди і люди літнього віку, молоді дуже мало, що бюлетені виглядають «дуже по-аматорсьски» - вони віддруковані на звичайному папері, на якому немає водяних знаків і їх можна надрукувати на будь-якому принтері.
Увечері, коли журналіст сидів з своїм німецьким колегою Ш.Шоллем сиділи в кав’ярні, туди зайшли 5 так званих «ополченців», які «пред'явили претензії», навіщо він «пише такі речі, що означає «аматорські бюлетені» і чому «написав, що немає молоді».
На центральній площі Артемівська, куди його відвели, підійшли інші бойовики, які почали звинувачувати його у співпраці з Держдепом і ЦРУ, називати його «Правим сектором», після чого на нього посипалися удари».
У подальшому його роздягнули, відібрали всі гроші, комп'ютер, мобільний телефон, вийняли шнурки з черевиків. Погрожували допитами, вимагали викуп у 30 тис. доларів, погрожували вивезти в ліс розстріляти.
Врешті задовольнилися відібраними речами і грошима. Після цього вдарили по голові. Опритомнів він 12 травня в готелі Донецька.
Отака, така проста історія: за даними Генеральної прокуратури жертвами викрадення у Східній Україні стали 125 чоловік.