• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Mакедонски
22 січня День Соборності України
Опубліковано 22 січня 2015 року о 11:10

 Це свято відзначається в день проголошення Акту возз'єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Згідно з Указом Президента України П.Порошенка № 948 від 22 грудня 2014 року 22 січня 2015 року в Україні та в зарубіжних країнах, де проживають українці, відзначається День Соборності України.

 Це свято відзначається в день проголошення Акту возз'єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році.

Але в цьому році День Соборності України має особливе значення для українців з усього світу, оскільки вперше він буде відзначатися за умов тимчасової окупації Росією Автономної Республіки Крим та підтримки Москвою проросійських сепаратистів і терористів у східних частинах Донецької та Луганської областей.

Відзначення Дня Соборності України має глибоке історичне та політичне значення.

Століттями розірваний український народ у 1918 році визволився з неволі – Наддніпрянщина вийшла з Російської, а Західна Україна – з Австро-Угорської імперій – і возз'єднався на своїй землі в єдиній соборній Українській державі.

Ідея соборності бере свій початок від об'єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві.

Протягом віків її практичним втіленням займались українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик. У ХVIIІ – початку ХХ ст. ця ідея знайшла своє відображення у працях кращих українських мислителів.

Вирішальним етапом на шляху практичного втілення ідеї соборності українських земель стали події 1917-1919 років.

7 листопада 1917 року була проголошена Українська Народна Республіка (УНР), до складу якої увійшло 9 українських губерній.

Під впливом цих подій 19 жовтня 1918 року у Львові було проголошено утворення Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР).

Відтоді між урядами УНР і ЗУНР велися переговори про втілення ідеї соборності.

1 грудня 1918 року у м.Фастів був підписаний «Передвступний договір» про об'єднання УНР і ЗУНР, у якому було заявлено про непохитний намір в найкоротший строк створити єдину державу.

3 січня 1919 року Національна Рада ЗУНР у місті Станіславі (Івано-Франківськ) схвалила закон про об'єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Наддніпрянською Українською Народною Республікою в Народну Республіку.

21 січня 1919 року в Хусті Всенародні збори ухвалили приєднати до Української Народної Республіки Закарпаття.

Проголошення Злуки відбулось 22 січня 1919 року.

Головні урочистості проголошення злуки проходили на Софійській площі у Києві.

На масовому зборі було проголошено про об'єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Українською Народною Республікою.

Акт Злуки був глибоко детермінований історично і спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу.

Він став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням їх самоідентифікації, становлення політичної нації.

Сьогодні відзначення Дня Соборності України глибоко символізує законне прагнення Українського народу до відновлення єдності та соборності українських території, тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux