• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Mакедонски
Праведники України
Опубліковано 14 травня 2024 року о 16:29

Праведници на Украина

На 14 мај, Украина го почитува споменот на Украинците кои ги спасуваа Евреите за време на Холокаустот во времето на Втората светска војна.

Спасители на Евреите биле Полјаците, Холанѓаните, Французите, Украинците, како и Кримските Татари, Ерменците, Грците, Германците, претставници на различни религиозни деноминации. Овие луѓе покажаа хуманост и покрај тоа што за давање помош на Евреите, смртната казна им се закануваше не само на самите спасители, туку и на нивните деца, членови на нивните семејства.

На 2.679 Украинци им беше доделена титулата „Праведници меѓу народите“. Оваа титула ја доделува специјална комисија при „Јад Вашем“, во согласност со Законот за овековечување на споменот на мачениците и хероите, усвоен од Кнесетот на државата Израел.

При разгледувањето на предлозите од еврејските организации за доделување на титулата „Праведник меѓу народите“, Комисијата при „Јад Вашем“ го зема предвид фактот дека помошта што им била дадена на Евреите морала да биде без корист, долготрајна и значајна, а лицето кое ги криело Евреите било подложно на реална опасност по неговиот живот или животот на неговото семејство.

Според бројот на Праведници меѓу народите, Украина е на четвртото место по Полска, Холандија и Франција.

Се разбира, бројот на луѓе кои спасуваа Евреи за време на Холокаустот во времето на Втората светска војна е многу поголем.

Најпознати Украинци кои спасуваа Евреи се затвореникот на „Мајданек“, Блажениот Свештеномаченик о. Омелијан Ковч, Блажениот Свештеномаченик Климентиј Шептицки, Митрополитот Андреј Шептицки.

Во услови на војна, нечовечко постапување, мачење и заплашување, имаше луѓе со неверојатна сила на духот кои свесно ги жртвуваа своите животи и му помагаа на својот ближен.

Денес, режимот на кремљ, откако започна агресивна војна против Украина, има намера да ги уништи Украинците. државата-терорист рф користи различни форми на геноцид: убиства, тортура, киднапирање, присилна депортација на деца, лишување од слобода, силување, егзекуција на цели семејства, уништување населени места, лишување од човечки пристап до основните потреби, создавање услови кои се дизајнирани за уништување на луѓето.

Своевидни Праведници за Украина денес се оние кои ја поддржуваат Украина – со хуманитарна помош, оружје за одбрана од руската агресија, помош за враќање на децата, воените заробеници, цивилите незаконски заробени од рф.


***

Праведники України

 

14 травня Україна вшановує пам’ять українців, які рятували євреїв під час Голокосту у роки Другої Світової війни.

Рятівниками євреїв були поляки, голландці, французи, українці, а також кримські татари, вірмени, греки, німці, представники різних релігійних конфесій. Ці люди виявляли людяність попри те, що за надання допомоги євреям смертна кара загрожувала не лише самим рятівникам, але й їхнім дітям, членам їхніх родин.

2 679 українців були удостоєні звання «Праведника народів світу». Це звання присвоюється спеціальною комісією при «Яд ва-Шем», згідно з Законом про увічнення пам’яті мучеників і героїв, ухваленим Кнесетом Держави Ізраїль

Розглядаючи пропозиції лише від єврейських організацій про присвоєння звання «Праведника народів світу», Комісія при «Яд ва-Шем» враховує те, що допомога, яка надавалася євреям, мала бути безкорисною, тривалою і вагомою, а особа, яка переховувала євреїв, піддавалася реальній небезпеці для свого життя або життя своєї родини.

За кількістю Праведників народів світу – Україна четверта після Польщі, Нідерландів і Франції.

Звісно, що кількість людей, які рятували євреїв під час Голокосту у роки Другої світової війни, набагато більша.

Найвідоміші українці, які рятували євреїв – в'язень «Майданеку» Блаженний Священномученик о. Омелян Ковч, Блаженний Священномученик Климентій Шептицький, Митрополит Андрей Шептицький.

В умовах війни, нелюдського ставлення, тортур, залякування знаходилися люди неймовірної сили духу, які свідомо жертвували своїми життями і допомагали ближньому.

Сьогодні кремлівський режим, розпочавши агресивну війну проти України, має намір знищити українців. держава-терорист рф застосовує різні форми геноциду: вбивства, тортури, викрадення, примусову депортацію дітей, позбавлення свободи, ґвалтування, розстріли цілих сімей, знищення населених пунктів, позбавлення доступу людини до базових потреб, створення умов, що розраховані на знищення людей.

Своєрідними Праведниками для України сьогодні стають ті, хто підтримує Україну – гуманітарною допомогою, зброєю для оборони від агресії рф, допомагає повернути дітей, військовополонених, цивільних, які незаконно утримуються рф.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux