• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Mакедонски
Що потрібно знати про церемонію 7 травня 2024 року у державі-агресорі
Опубліковано 03 травня 2024 року о 11:41

Што треба да знаете за церемонијата на 7 мај 2024 година во државата агресор


 1. лидерот на кремљ не може да се смета за демократски избран претседател, со оглед на тоа дека таканаречените избори не ги исполнуваа демократските стандарди, не беа ниту слободни, ниту фер, ниту праведни.
 2. Откако започна агресивна агресија од големи размери против Украина во февруари 2022 година, режимот на кремљ незаконски организираше гласање во март 2024 година на украинските територии привремено окупирани од русија.
 3. Таканареченото „нулирање“ на претседателскиот мандат во руската редерација беше признаено како нелегитимно од Европската комисија за демократија преку право (Венецијанска комисија). (в. путин е на власт во рф како претседател или премиер без прекин од 2000 година).
 4. Окупацијата на Транснистрија, инвазијата на Грузија во 2008 година, започнувањето на војната во Украина во 2014 година, војната за дезинформации низ светот, уништувањето на слободата на говорот во самата рф, убиствата и прогонот на политичките личности и противниците се карактеристики на режимот на лидерот на кремљ.
 5. Во март 2023 година, Меѓународниот кривичен суд во Хаг издаде меѓународни налози за апсење за в. путин, како и за комесарот за правата на децата м. лвова-белова, кои се осомничени за воено злосторство - незаконско преселување на илјадници украински деца на територијата на државата-терорист рф.
 6. Во октомври 2023 година, Парламентарното собрание на Советот на Европа ги повика земјите-членки на Советот на Европа да го признаат в. путин како нелегитимен по завршувањето на неговиот претседателски мандат во 2024 година и да ги прекинат сите контакти со него, со исклучок на хуманитарни контакти и во потрага по мир.
 7. Во октомври 2023 година, Парламентарното собрание на Советот на Европа ја повтори својата силна поддршка за создавање на Специјален меѓународен кривичен трибунал за злосторството агресија за да се изведе владимир путин пред лицето на правдата за злосторството што ги овозможува сите други воени злосторства и злосторства против човештвото, имено, започнувањето на агресивна војна против Украина.
 8. Државите потписнички на Статутот на Меѓународниот кривичен суд се законски обврзани да го уапсат в. путин, во случај на нивната јурисдикција, врз основа на налогот за апсење издаден од Меѓународниот кривичен суд во Хаг на 17 март 2023 година.
 9. Остварувањето од страна на нелегитимен претседател на овластувањата предвидени со рускиот устав автоматски го поништува легитимитетот на новата влада именувана од истиот, федералните власти, командата на вооружените сили.


„Претседателството“ без алтернатива, „обезбедено“ со „избори“ под нишан на оружје на туѓи окупирани територии, само го зголемува кршењето на меѓународното право од режимот на кремљ.

Ова треба да се осудува.


************

Що потрібно знати про церемонію 7 травня 2024 року у державі-агресорі


 1. очільник кремля не може вважатися демократично обраним президентом, оскільки так звані вибори не відповідали демократичним стандартам, не були ні вільними, ні чесними, ні справедливими.
 2. Розпочавши загарбницьку повномасштабну агресію проти України у лютому 2022 року, кремлівський режим незаконно організував голосування у березні 2024 року на тимчасово окупованих росією українських територіях.
 3. Так зване, «обнулення» в російській федерації президентського терміну визнано нелегітимним Європейською комісією за демократію через право (Венеціанська Комісія). (в.путін перебуває при владі в російській федерації як президент або прем’єр-міністр безперервно з 2000 року).
 4. Окупація Придністров’я, вторгнення у 2008 р. в Грузію, розв’язання у 2014 р. війни в Україні, дезінформаційна війна по всьому світу, знищення свободи слова в самій рф, вбивство і переслідування політичних діячів і опонентів – особливості режиму очільника кремля.
 5. У березні 2023 року Міжнародний Кримінальний Суд в Гаазі видав міжнародні ордери на арешт в.путіна, а також уповноваженої з прав дитини м.львової-бєлової, які є підозрюваними у військовому злочині – незаконному переміщенні тисяч українських дітей на територію держави-терориста рф.
 6. У жовтні 2023 року Парламентська Асамблея Ради Європи закликала держави-члени Ради Європи визнати в.путіна нелегітимним після закінчення його президентського терміну 2024 році і припинити будь-які контакти з ним, за винятком гуманітарних контактів і у прагненні до миру.
 7. У жовтні 2023 року Парламентська Асамблея Ради Європи повторно заявила про рішучу підтримку створення Спеціального міжнародного кримінального трибуналу за злочин агресії, щоб притягти в.путіна до відповідальності за злочин, що уможливлює всі інші воєнні злочини та злочини проти людяності, а саме, розв’язання загарбницької війни проти України.
 8. Держави-учасниці Статуту Міжнародного Кримінального Суду юридично зобов’язані заарештувати в.путіна, у випадку їхньої юрисдикції, на підставі ордера на арешт, виданого Міжнародним Кримінальним Судом в Гаазі 17 березня 2023 року.
 9. Виконання нелегітимним президентом передбачених російською конституцією владних повноважень, автоматично нівелює легітимність новопризначеного ним уряду, органів федеральної влади, командування збройних сил.


Безальтернативне «президенство», «забезпечене» «виборами» під дулом автомата на чужих окупованих територіях лише масштабує порушення кремлівським режимом міжнародного права.

Це має засуджуватись.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux