Портал в режимі тестування та наповнення
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Mакедонски
Україна. Друга світова. Святкування чи вшанування?
Опубліковано 06 травня 2020 року о 16:16

Україна. Друга світова. Святкування чи вшанування?

За оцінками істориків під час Другої світової війни загальні людські втрати склали від 50 до 80 мільйонів осіб, найбільш постраждалими країнами Європи у Другій світовій війні стали:

Росія – 14 млн (13%)

Україна – 8 млн (19%)

Німеччина – 7 млн (8,5%)

Польща – 6 млн (17%)

На початку травня Україна разом з Європою та всім демократичним світом відзначає «День пам’яті та примирення».

Друга світова війна для України розпочалася 1 вересня 1939 р. із німецьким вторгненням в Польщу. До 120 тис. українців у лавах Війська Польського розпочали світову боротьбу проти нацизму, 8 тис. з них загинуло протягом місяця війни. 1 вересня нацисти бомбардували Львів та інші західноукраїнські міста, що перебували у складі Польщі.

СРСР вступив в Другу світову війну 17 вересня 1939 р. В цей день радянські війська у змові з німецьким керівництвом вступили на територію Польщі та окупували Західну Україну та Західну Білорусь.

Нацистсько-комуністична взаємодія була зруйнована 22 червня 1941 р. із німецьким вторгненням в СРСР. Протягом року з початку німецько-радянської війни Україна була окупована військами Третього Райху, вигнання нацистів розпочалося восени 1943 р. і завершилося наприкінці 1944 р. Український напрям був головним на Східному фронті: тут діяло від 50 до 75% всіх дивізій Вермахту і половина всіх радянських сил.

Незважаючи на прагнення Росії приватизувати перемогу, сухі цифри свідчать про інше.

Україна заплатила за цю війну найбільшу ціну

Загальні демографічні втрати України - включно з убитими, жертвами концтаборів, депортованими, евакуйованими й тими, що рушили у вигнання разом із відступаючими нацистами, одні з найбільших у Другій світовій війні.

З 41,7 мільйона людей, які мешкали до війни в Українській Радянській Республіці (УРСР), на 1945 рік залишилося тільки 27,4 мільйони чоловік.

З 2,8 мільйона радянських людей, вивезених у нацистське рабство - 2,4 млн. українці.

На руїни перетворилися Україна. І все це зробили не тільки нацисти, а й радянські війська під час відступу – знищені цілі міста та села, промислові об’єкти тощо. Масштаб сталінських репресій у передвоєнні роки та в перші місяці війни в Галичині й на Волині, у період відступу, був не менш вражаючим.

Депортації українців радянським режимом в Сибір, Казахстан і на Далекий Схід - це ще понад мільйон жителів УРСР, переважно із західних областей.

Слід нагадати, що українці протистояли нацизму і перемагали його не лише у складі Червоної Армії. Близько 120 тисяч українців зустріло гітлерівську навалу у вересні 1939 року у складі Польської Армії. У наступні роки ще понад 130 тисяч українців воювали в інших арміях Антигітлерівської коаліції (США, Великобританії, Канади, Франції тощо). Сотні тисяч наших земляків боролись із нацизмом також і у Русі Опору. Багато з них віддали своє життя у боях за визволення Румунії, Польщі, Болгарії, Чехословаччини, Угорщини, Австрії, Югославії.

У 1945 році Україна і Білорусь були запрошені стати країнами-засновницями ООН, на рівні з іншими націями-переможцями у Другій світовій війні, що стало свідченням визнання колосальних жертв українського і білоруського народів.  


Українець Олексій Берест в Берліні встановив Прапор Перемоги над Рейхстагом.

Щасливі американський лейтенант У.Робертсон і український лейтенант А.Сільваш. 25 квітня 1945 року відбулася зустріч американських частин і Червоної Армії на берегах Ельби.


Але уявіть собі наскільки цинічним є сучасний російський режим! Президент Російської Федерації Володимир Путін заявляє, що перемога у війні була б можливою і без українців.

Для Росії Друга світова війна є створений нею міф, який вона хотіла б привласнити, щоб продемонструвати свою надуману велич. Проте Друга світова війна була боротьбою усіх народів, які входили до складу СРСР, і необхідно звернути увагу, шо загалом головні бойові дії велися на етнічно білоруській та українській територіях.

Мій дід пройшов всю війну до Берліна. Мав багато нагород, але ніколи 9 травня для нього не було святом. Особливо в цей день він не хотів говорити на тему війни, бо для нього це було не свято, це - трагедія, це біль за загиблими товаришами. Ми маємо пам’ятати і вшановувати світлу пам'ять загиблих.

Тому, для нас, українців різних поколінь, є образливими та шокуючими заяви нинішнього керівництва Росії про те, що війну можна було б виграти і без України. Такі слова є наругою над пам’яттю полеглих воїнів і вже традиційним для режиму перекручуванням фактів історії. Але цифри самі говорять про себе.

І те, що нині робить наш північний сусід, є продовженням культу війни, який плекався в Радянському Союзі. Ті символи, які використовує сучасна Російська Федерація в якості нібито пам’яті про загиблих у Другій світовій війні, сьогодні стали символами агресії проти України на Донбасі та окупації Криму. І зараз Росія маніпулює пам’яттю про минулу жахливу війну для подальшої мілітаризації.

Це важко собі уявити у 21 столітті, але жертвами збройної агресії Російської Федерації проти України стали вже більше 40 тисяч осіб, з них понад 14 тисяч – загиблі. Ще 1,5 мільйона громадян України стали внутрішньо переміщеними особами, а число постраждалих у цьому безпрецедентному для сучасної Європи збройному конфлікті постійно зростає.

І це дії країни, яка є постійним членом Ради безпеки ООН, яка закликаючи інших поважати міжнародне право, сама його брутально та цинічно руйнує.

Вшановуючи пам’ять усіх загиблих під час найкривавішої війни в історії людства, ми, українці, як ніхто інший в Європі, розуміємо ціну миру.

І для України 8-9 травня це - Дні пам’яті, примирення і поваги до тих, хто втратив своє життя у Другій світовій війні. Метою є гідне вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлення поваги усім борцям проти нацизму, увічнення пам’яті про загиблих воїнів. Ми вшановуємо пам’ять про загиблих героїів не під фальшиво-цинічні звуки фанфар, концерти чи феєрверки, пісні і танці, а тихим «дякую», щирою молитвою про тих, хто боровся за відновлення миру в Європі в 1940-х роках.

Невипадково гаслом відзначення в Україні та Європі є «Never again», тимчасом як Росія проводить святкування в дусі «Если надо, повторим!»

Оригінальна стаття: https://plusinfo.mk/ukraina-plati-na-visoka-cena-vo-vtorata-svetska-vo-na/

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux