• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Mакедонски
"Здійснена агресія, но територіальна цілість не викликає сумінів".
Опубліковано 17 березня 2014 року о 15:36

Інтерв'ю Посла України в Республіці Македонія Ю.Гончарука  газеті "Нова Македонія" (04.03.2014)

Західні чи російські джерела постійно повідомляють про те, що трапилося в Україні. Чи можете Ви розказати, що насправді відбувається в Україні?

- Це дійсно проблема. В Україні відбувається масована інформаційна війна з боку Росії, витрачається багато ресурсів. Так що ЗМІ Росії не достовірно висвітлюють інформацію. Я не кажу, що всі російські журналісти є такими, існують і чесні професіонали, але у них, на жаль, не має можливостей, якими володіють проурядові журналісти.

Різниця між українськими і російськими журналістами сьогодні полягає в тому, що російські займаються пропагандою, і наші журналісти висвітлюють інформацію.

Особи, яких зараз показують в Україні і, які підтримані Заходом, прийшли до влади без виборів. Як Ви на це дивитися? Хто визнає законність і легітимність цієї влади у світі?

- Єдина країна в світі, яка не визнає законність та легітимність сьогоднішнього уряду в Україні є Росія, можливо є ще хтось, але я не чув. Можливо ще не визнають деякі маріонетки, такі як Абхазія і Південна Осетія.

ЄС, країни Європи в цілому, США, Канади та багато інших країн визнали легітимність Уряду. А по іншому і не могло бути. І це не тому, що вони на Заході, тут просто інший вимір. Не має сенсу коментувати хто має більше можливостей, Захід чи Росія га вплив ситуації в Україні.

- Ваша країна приймає участь у програмі НАТО «Партнерство заради миру», з іншого боку в Криму розташувалися російські війська. З урахуванням останніх подій, військово-політичний баланс значно порушений. Чи вважаєте Ви, що на Україні здійснена агресія? Відбувається загальна мобілізація. Чому? Ваш коментар.

Я б не сказав, що військово-політичний баланс серйозно порушений, тому що Росія сама по собі є великою державою. Здійснена агресія. Порушені всі міжнародно-правові принципи, порушена угода між Україною і Росією щодо розміщення російського Чорноморського флоту в Україні, а також Договір про співробітництво між Україною та Росією, заявив Посол Ю.Гончарук. Він відмітив, що відбувається загальна мобілізація до Збройних сил України і додав, що військкомати почали мобілізацію військовозобов'язаних чоловіків, і що армія приведена в повну бойову готовність.

Поясність, що трапилося?

 Я дуже коротко поясню, що трапилося в Криму. 26 лютого В.Путін раптово оголосив, що неподалік від кордону з Україною будуть проводитися військові навчання. Зібралася Верховна Раду АР Крим, яка захотіла провести референдум про незалежність Криму, але це не було дозволено татарами, які зібралися навколо парламенту. У ту ж ніч 120 озроєні "невідомі" особи зайняли будівлі уряду і парламенту і в той же день зібралися члени парламенту та в присутності цих людей було прийнято рішення про проведення референдуму. При цьому вони не повідомляли, що це за люди, вони просто говорили з незнайомими людьми. Як я дізнався пізніше, це були російські спецслужби з Севастополю. У Був відправлений у відставку цілий уряд, а новий прем'єр-міністр звернувся за допомогою до Росії. Він також сказав, що населення Росії перебуває під загрозою, і з цієї метою були  введені війська, був реалізований класичний сценарій.

Це постає питання щодо цілісності України, чи означає це зміни на кордоні? З якого часу виникли проблеми щодо внутрішньо біполярності і прагнення до відокремлення?

- Не ставиться питання щодо нашої територіальної цілісності. Це визнаються усі. Україна у 1994 р. відмовилася від ядерної зброї, і чотири ядерні держави, включаючи Росію, підписали меморандум, який гарантує територіальну цілісність української держави.

Що стосується внутрішньої біполярності можу сказати, що існує проблема, яку необхідно подолати, це проблема між Сходом і Заходом. Сепаратизм, хоча, його підштовхують ззовні. Соціологічні дослідження, проведені у середині лютого показують, що в Україні 12,8 % респондентів хочуть об'єднатися з Росією. Якщо говорити про деякі регіони, зокрема Крим, 41% висловилися за об'єднання з Росією. У Криму близько 60 % населення мають російське походження, близько 25 % - українці і близько 14 % - татари.

Який етнічний склад населення України і, які вони мають конституційні права? Наприклад, скільки існує офіційних мов і чи насправді підготовлений закон про скасування російської мови?

- В Україні проживає представники багатьох національностей. Існує Закон про основи державної мовної політики, і ніхто не говорить про скасування російської мови. Це не можливо, коли в Україні проживає 8 мільйонів росіян. Мова йде про інше. Під час ейфорії після усунення від влади Януковича, Верховна Рада скасувала існуючий закон, а новий президент О.Турчинов не підписав указ про його скасування. Зараз у Верховній Раді створена спеціальна комісія для роботи над новим законом, який як раз буде визначати використання різних мов. Незалежно від закону, кожен розмовляє мовою, якою хоче. Ніхто робить з цього проблем. Це не є проблема, це проблема політичного маніпулювання, це засіб отримання голосів на виборах. Чинний закон говорить, що офіційною мовою є українська, і є регіональні мови в контексті Європейської хартії регіональних мов або мов нацменшин. Таким чином, Україні гарантується використання російської, білоруської, кримськотатарської, молдавської, німецької, новогрецької, польської, румунської, словацької, угорської, русинської (використовується в деякій частині Закарпаття), кримчацької. Закон говорить, що до кожної мови застосовуються заходи, спрямовані на використання регіональних мов або мов меншин, що передбачені у цьому Законі, за умови, якщо кількість осіб - носіїв регіональної мови, що проживають на території, на якій поширена ця мова, становить 10 відсотків і більше чисельності її населення.

Які відносини з сусідніми країнами і чи є ознаки територіальних претензій чи устремлінь?

- Існують територіальні претензії. Окрім того, Росія з давніх часів претендує на території. Це не питання сьогодення. Те, що відбувається зараз у Криму, готувалося давно. Російський парламент у 1993 р. прийняв закон про те, щоб визнати таким, що втратив силу рішення уряду СРСР за передачу Криму до складу України в 1954 р. На підтримку сепаратистських настроїв у Криму прибули різні російські емісари , у тому числі колишній мер Москви Юрій Лужков.

Україна є споживачем російського природного газу, і в той же його транзитером до європейських країн. Чи можуть вплинути нинішні події на це?

- Проблем з транзитом газу не має. Україна гарантує транзит газу, незалежно від ситуації, яка склалася сьогодні.

Президент О.Турчинов оголосив про призначення губернаторів двох областей, бізнесменів Сергія Таруту, головою Донецької ОДА і Ігоря Коломойського – Дніпропетровської ОДА. Яке Ваше бачення щодо цього? Чи може це стати імпульсом для економічного відродження в Україні?

- У цих випадках призначення найвпливовіших людей в України зроблені з метою стабілізації ситуації. Це, в свою чергу, призведе до стабілізації в усіх областях.

Як ви бачите перспективи України у відносинах з ЄС, США і, з іншого боку, які Ви бачите перспективи у відносинах Україна - Росія?

Ви знаєте, як розпочався, "Майдан". В.Ф.Янукович відмовився підписати угоду з ЄС, хоча проводилася широка рекламна компанія щодо її підписання. Новий уряд готовий підписати угоду з ЄС і ми сподіваємося, що це відбудеться найближчим часом. США завжди були стратегічним партнером і надавали підтримку. Росія є великою країною, у нас з нею  тісні економічні відносини, і вони продовжуватимуться. Головним для них є відхід відійти від політичного забарвлення. Ми експортуємо товари в Росію, і ми не здійснювали економічної блокади в минулому році.

 

Газета "Нова Македонія", Гончарук Юрій Олексійович

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux