• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
ДИР Лариса

ДИР Лариса
Вонреден и Ополномоштен Амбасадор на Украина во Республика Северна Македониjа


Дипломирала на Дипломатската академија на Украина при МНР (1998 год.) и Националната правна академија „Јарослав Мудриј“ (2006 год.).

Од 1994 - 1998 година -  специјалист од 2-ра категорија, аташе на Договорно-правната управа на Министерството за надворешни работи на Украина.

Од 1998 - 2002 година - трет секретар во Амбасадата на Украина во Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска.

Од 2002 - 2005 година - трет секретар, втор секретар на Договорно-правната управа на Правниот оддел при МНР на Украина.

Од 2005 до 2011 година - прв секретар, советник, раководител на сектор за нормативни и правни акти во Управата за правна поддршка, заменик раководител на Управата за правна поддршка при МНР на Украина

Од 2011 до 2014 година - заменик-директор на Директоратот за персонал при МНР на Украина.

Од 2014 до 2022 година - раководител на Управата за Украинци во странство и хуманитарна соработка при МНР на Украина

Со указ на Претседателот на Украина бр. 305/2022 од 4 мај 2022 година, именувана е за Вонреден и Ополномоштен Амбасадор на Украина во Република Северна Македонија.

Зборува англиски јазик.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux