• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
Република Македонија го поздрави мировниот план на Претседателот на Украина, Петро Порошенко
24 јуни 2014 17:42

Изјава е објавена на веб-страницата на Министерство за надворешни работи на Република Македонија http://www.mfa.gov.mk/?q=node/3470

«Република Македонија го поздравува и го поддржува мировниот план на Претседателот на Украина, Петро Порошенко со кој се предлагаат конкретни чекори за разрешување на украинската кризa. Воедно, го поздравуваме и постигнатиот договор за примирје и ги охрабруваме сите страни да го имплементираат планот, како можност за враќање на мирот и стабилноста на Украина.

Република Македонија ги поддржува сите меѓународни напори, преку политички и дипломатски средства за изнаоѓање мировно решение за предизвиците со кои се соочува Украина».  

 Деталите на мировниот план можете да се најдете тут.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux