• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
За граѓани на Македонија до 15 март 2018 година безвизен влез во Украина
09 фебруари 2015 09:40

За граѓани на Македонија од 15 март 2015 година до 15 март 2018 година безвизен влез во Украина.

Според Одлука на Председател на Украина  се воведе безвизнен режим за краткорочни патувања на граѓаните на Република Македонија  за периодот од 16 март 2015 година до 15 март 2018 година. 

Во согласност со одлуката, граѓаните на Украина, кои ќе престојуваат во Република Македонија до 90 дена во рок од 180 дена од денот на првото влегување, ќе влегуваат на нејзината територија само со важечки пасош (без визи, покани  или други документи, предвидени со билатерална Спогодбата за заемни патувања на граѓаните).

Во исто време неопходни е патничко осигурување и доказ дека поседува доволно средства за престојот воУкраина (со начинот на утврдување на доволното финансиско обезбедување на странци и лица без државјанство можете да се запознаете тука).

 За граѓани којшто влегуват во Украина  со цел вработување или друго со планиран престој повеќе 90 дена е неопходно добивање виза.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux