• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
Обраќање на Комитетот на Врховната Рада на Украина за надворешни работи
06 август 2015 15:19

цілісність України, забезпечити мир і

спокій на її землі всім громадянам незалежно від їх національності, мови,

релігійних уподобань та, на цій основі, побудувати процвітаючу європейську

Державу, спонукає нас звернутися до комітетів закордонних справ іноземних

Обраќање на

Комитетот на Врховната Рада на Украина за надворешни работи

и на шефовите на Постојаните делегации на Врховната Рада на Украина во Парламентарните Собранија на меѓународните организации

до комитетите за надворешни работи на странските парламенти и

раководителите на націоналните Парламентарни делегации во  Парламентарните Собранија на

меѓународните организации за потребата од обезбедување на извршувањето од Руската Федерација на Минските договори

на 12 февруари 2015 година учесниците на Трипартитната Контактна група во состав од

претставници на Украина, Русија и специјалниот претставник на претседателот на ОБСЕ потпишаа во

Минск Комплекс на мерки за извршување на Минските договри. Исто така беше поддржана Декларацијата на претседателот на Украина, претседателот на Француската Република, Канцеларот на Федеративната Република Германија и претседателот на

Руската Федерација во врска со реализирањето на Комплексот

Мерки за извршување на

Минските договори, донесен на 12 февруари 2015 година.

Комитетот се залага за строго извршување на Минските договореноисти и нивна соодветна имплементација, пред се во делот на целосно прекинување на огнот и повлекување на тешкото оружје и ослободување на залоќниците. Потврда

за тоа е одлуката на Врховната Рада на Украина за имплементација

на уставната

реформа, законодавните чекори, насочени на реална децентрализација на власта

во Украина, работа на подготовката за одржување на

локалните ибори, меѓу другото

во одделни реони на Доњецката и на Луганската област на Украина согласно со

законодавството на Украина и согласно со стандардите на ОБСЕ. Одржување на избори со

придржување кон овие општопризнати барања и согласно со позитивната

проценка од страна на ОДИХР ОБСЕ ја сметаме за фундаментална идејата на Минските договорености, составен дел на стабилизацијата во Донбас.

Потсетауваме дека токму поради организирање во Донбас на непризнати од ниту една држава на изборната фарса на 2 ноември 2014 година, беа фактички прекинати

Минските договори од 5 и 19 септември 2014 година, што го стави во опасност развојот на мировниот процес. Наместо тоа, одобрени од Врховната Рада на Украина измени во Законот на Украина "За посебниот начин на локалната самоуправа во одделни реони на Доњецката и на Луганската област" ги поништуваат било каквите обиди на

поддржуваните од Русија лидери да ги легализираат создадените по 2

ноември 2014 година незаконски творевини во Донбас.

Комитетот бележи активна работа на Трипартитната

Контактна група и на

создадените во нејзини рамки тематски подгрупи, кои започнаа предметно

разгледување на практичните аспекти на спроведувањето на Минските документи.

Тргнуваме од тоа, што приоритет на овие подгрупи треба

да стане што поскорото усогласување и поддршка на

практичната имплементација на

додатнитеефективни мерки, способни да обезбедат режим на

постојан и сеопфатен

прекин на оган, завршување на процесот на повлекувањето на тешкото оружје

со калибар 100 мм и повеќе, следното повлекивање на тенковите, топови со калибар до 100

мм и минофрлачи со калибар до 120 мм при мониторинг и проверкаод страна на ОБСЕ, решавање на социјално-економските и хуманитарните

проблеми во регионот,

кои станаа последица на терористичката дејност на таканаречениѕте «ДНР» и «ЛНР»

и руската воена агресија на Истокот на Украина, безусловно ослободување

на сите заложници, меѓу другото на украинските државјани кои незаконски

се држат во Русија, слободен пристап на меѓународната хуманирана помош до

погодените региони.

Важна насока во работата на Трипартитната контактна група и нејзините

Подгрупи е максимална помош во ефективна мониторинг и верификационата дејност на ОБСЕ и нејзината Специјална мониторинг мисија во Украина, пред се за обезбедување на слобода на движење и безбедност на набљудувачите на

Организацијата, нивниот непречен пристап до било каков реон, меѓу другото до привремено неконтролираните делови од украинско-руската граница.

Без оглед на создадените со Минските договори предуслови  за

Планот за мирно решавање на ситуацијата во Донбас, во последно време

се забележува значително влошување на безбедносната ситуација во регионот

како последица на зголемениот интензитет на напади, провокации од страна на незаконските вооружени формации на таканаречените «ДНР» и «ЛНР». Руската Федерација, како една од учесничките на

«нормандската четворка», наместо да влијае на контроклираните од неа терористички групи за прекин на огнот, таа ја загрева ситуацијата во

Донбас по пат на испорака на таканаречените «ДНР» и «ЛНР» на современа воена техника, оружје и муниција, непречено регритирање и

подготовка на нејзината територија на милитанти под маска на таканаречени доброволци, користење на воени лица на регуларните војски во војната против украинскиот народ.

Стремежот да се сочува територијалниот интегритет на Украина, да се обезбеди мирот и спокојот во нејзината земја на сите граѓани независно од нивната националност, јазик,

религиозни убедувања и, врз оваа основа, да се изгради просперитетна европска

Држава, не поттикнува да се обратиме до комитетите за надворешни работи на странските парламенти и раководителите на националните парламентарни делегации во

Парламентарните собранија на меѓународните организации решително и без одложување да ги применат сите можни инструменти на парламентарната

дипломатија, сето свое влијание и добра волја за постигнување на мир во Источна Украина и прекин на руската агресија врз основа на спроведување на Минските договори од страна на Руската Федерација и од терористичките групи контролирани од неа.

Претседател на Шефовите на Постојниот Претседател на

Комитетот на ВРУ на делегацијата на ВРУ

за надворешни работи

Претседател на Шефовите на Постојниот Претседател на

Комитетот на ВРУработи на Парламентарното Cобрание на НАТО

Претседател на Шефовите на Постојниот Претседател на

Комитетот на ВРУработи на Парламентарното Cобрание на

на

Европа

Претседател на Шефовите на Постојниот Претседател на

Комитетот на ВРУ на делегацијата на ВРУ

Парламентарното Cобрание на Советот на

Европа

 Парламентській Асамблеї

ОБСЄ

 

 

Претседател на Шефовите на Постојниот Претседател на

Комитетот на ВРУ на делегацијата на ВРУ

Парламентарното Cобрание

на ЕУ -

Источни Соседи

(ЕВРОНЕСТ)

КЛИМПУШ-

-

ГОПКО Г.М.

ЦИНЦАДЗЕ І.О.

АРЈЕВ В.И

ГЕРАСИМОВ А.В.

ТАРАСЈУК Б.И. 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux