• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорот на Украина, Ростислав Палагусинец.
23 јуни 2017 16:22

     Амбасадорот Палагусинец, во име на украинскиот премиер Владимир Гројсман, му врачи на премиерот Заев писмо со честитка за преземањето на должноста претседател на Владата на Македонија. Поздравена е демократската разврска на политичката криза и тоа што Република Македонија доби нова реформска Влада којашто отвора перспективи за државата.

 „Главна преокупација на Владата се неопходните реформи за евро-атлантските интеграции што ги отвора новата Влада, како и за подобрување на квалитетот на живот на граѓаните“, рече премиерот Заев.

Претседателот на Владата, Заев, соопшти дека новата Влада е насочена кон остварување на стратешките цели на Македонија, ЕУ и НАТО, но и кон економски развој на државата.

 Во таа насока амбасадорот Палагусинец пренесе интерес од украински компании за инвестирање во Македонија, по политичката стабилизација и демократските промени. Договорено е Република Македонија да го примени искуството на високопрофесионални експерти од Украина, од областа на индустријата и градежништвото. Разгледана е можноста тоа да се направи при реализацијата на гасификацијата на Република Македонија.

 Премиерот Заев изрази отвореност за соработка со сегашните и идните инвеститори од Украина заинтересирани за вложувања во нашата држава. Тој додаде дека унапредувањето на условите за функционирање на фирмите, како странски, така и домашни е фокус на Владата, за да отвори можност за нови работни места и повисоки плати за граѓаните на Македонија.  

 На средбата е разговарано и за отворените можности за продлабочување на соработката помеѓу двете држави и во други области, како што се укинување на квотите за земјоделските производи, зголемување на општата трговска размена, целосно укинување на визите меѓу државите и интензивирање на соработката во делот на образованието.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux