• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
Стапија во сила измените на Законот на Украина «За правниот статус на Украинците во странство»
06 јуни 2012 12:30

Стапи во сила Законот на Украина „За внесување на измени кон Законот на Украина за правниот статус на Украинците во странство”, од 9 февруари 2012 год., којшто беше разработен од Министерството за надворешни работи , имајќи ги во предвид Препораките од пратеничките слушања на тема: „Украинството во странство: сегашната состојба и перспективите на соработката”.

Соодветно новините, Украинецот од странство ги користи во Украина истите права и слободи што и граѓаните на Украина, меѓу другото, лицето коешто добило таков статус има право на работа без добивање на додатни дозволи.

За Украинците од странство годишно ќе се одредуваат квоти за стапување во домашните високообразовни установи во рамките на државните квоти.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux