• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
Министер за надворешни работи на Украина П.Климкин за време на средбата со Претседателот на Собранието на Македонија Т. Џафери разгледа насоките за понатамошно продлабочување на меѓупарламентарната соработка меѓу Врховната Рада на Украина и Собранието .
16 април 2018 17:38

Министер за надворешни работи на Украина П.Климкин за време на средбата со Претседателот на Собранието на Македонија Т. Џафери разгледа насоките за понатамошно продлабочување на меѓупарламентарната соработка меѓу Врховната Рада на Украина и Собранието на Република Македонија.

Шефот на МНР на Украина ја истакна важноста од интензивирање на контактите на ниво на раководството на парламентите на двете земји и продлабочување на меѓупарламентарниот дијалог.

Беше позитивно истакната практиката на соработката меѓу парламентите на двете земји на ниво на групи за меѓупарламентарни врски . Во тој контекст П. Климкин ја нагласи подготвеноста да ја прими групата за пријателство на парламентот на Македонија со Украина.

Посебно внимание за време на средбата се даде на продлабочувањето на билатералната соработка во рамките на меѓународните органзиации, посебно на ПАРЕ, ПА ОБСЕ и други.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux