• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
Коментар на МНР на Украина за потпишување на Договорот меѓу Македонија и Грција
18 јуни 2018 12:55

Министерство за надворешни работи на Украина го поздравува потпишувањето на историскиот Договор меѓу Република Македонија иРепублика Грција за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство.

Оваа важна одлука отвора нова ера во македонско-грчките односи.

Потпишувањето на овој важен докемент ќе приодонесе за зајакнување на безбедноста, создавање на клима на меѓусебна доверба и партнерство не само во Балканскиот регион, туку и на европскиот континент воопшто.

Договорот е пример за подготвеност на раководството на Македонија и Грција да ги решаваат важните прашања на цивилизиран начин, признавајќи ги европските вредности и приоди.

Јакнењето на грчко-македонските односи е важно за Украина, земајќи ги предвид традиционално пријателските односи на нашата држава со Македонија и Грција, а исто така нашите заеднички приоритети - европската и евроатланската интеграција.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux