• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
Посета на делегацијата на Трговско-индустриската комора на Украина и македонко-украинскиот бизнис-форум, 7-9 јуни 2013 год.
09 јуни 2013 16:34

7-9 јуни 2013 год., во Република Македонија, се одржа посетата на делегацијата на Трговско-индустриската комора (ТИК) на Украина, на чело со Претседателот на ТИК Г.Чижиков.

Во составот на делегацијата влегуваа Претседателот на управата на Украинскиот сојуз на индустријалци и претприемачи на Украина во Донецката област, О.Рогоза, Генералниот директор на претставништвото на Украинската ТИК на Блискиот Исток и во Африка Д.Рахматулин, директорот на Иличевското претпријатие на Одеската регионална ТИК О.Єфимов, сопствениците и топ-менаџерите на неколкуте водички украински претпријатија: ПАД «Керамет», «Бизнис центар «Донецк Сити», ДОО «Дебјут», ДОО «Виола», ДОО «Вина свиту», «Герц», KPMG Донецк и др.

Посетата на украинската бизнис делегација предизвика значајна заинтересираност сред македонските владини и бизнис кругови.

Се одржаа средби и преговори со Вице-премиерот, Министерот за финансии на РМ З.Ставрескм, Министерот без ресор (за привлекување на странските инвестиции) Б.Павлески, претставниците на Администрацијата на специјалните економски зони и Агенцијата за странски инвестиции и унапредување на извозот, водечките македонски претпријатија «Макстил», «Адинг», «Факом», «Тиквеш», «Стоби», «Фершпед» и др.

Во рамките на посетата се одржа и македонско-украинскиот бизнис-форум којшто беше организиран во просториите на Стопанската комора на Македонија; исто така украинските бизнисмени беа запознаени со условите за водење бизнис во неколку места во Македонија.

Со цел на подобрување на условите за соработка меѓу деловните кругови на двете земји беа потпишани соодветни спогодби со најголемите асоцијации на претприемачи во РМ – Стопанската комора на Македонија и Сојузот на стопанските комори на Македонија.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux