• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
Претседателот на Украина Петро Порошенко го претстави на колективот на МНР новоназначениот Министер за надворешни работи на Украина Павло Климкин
19 јуни 2014 17:02

 

http://mfa.

Во МНР на Украина се одржа церемонијата на претставувањето на Министерот за надворешни работи на Украина Павло Климкин од страна на Претседателот на Украина.

Во својата реч Претседателот на Украинската држава високо ја оцени дејноста на надворешнополитичкиот ресор, особено во услови на денешни предизвици на безбедноста на Украина, и му заблагодари на некогашниот В.Д. Министер за надворешни работи на Украина, Андриј Дешчицја, за ефективната работа на челото на МНР.

Претседателот ги посочи приоритетните задачи, што стојат пред нашата држава и, меѓу другото, пред Министерството за надворешни работи на сегашната етапа. Примарното внимание ќе му се даде на прашањата на обезбедувањето на меѓународната поддршка на планот на Претседателот на Украина за мирно решавање на ситуацијата во источните области на нашата држава, а исто така и на реализирањето на курсот на европската интеграција. Претседателот на државата ја потврди подготвеноста на украинската страна за потпишување на 27 јуни о.г. на економскиот дел на Спогодбата за асоцијација со ЕУ и нејзината понатамошна имплементација.

П.Порошенко му порача на новоназначениот Министер да примени ефективни активности за понатамошно зголемување на нивото на ефективното работење на надворешнополитичкиот ресор. 

gov.ua/ua/about-mfa/minister/biography

 

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux