• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
“Вистинската цел на рускиот грабеж во Украина”, статија на Амбасадорот на Украина во Република Македонија Јуриј Гончарук во весникот "Vecer.mk”
16 април 2015 10:55

Искусни експерти и експерти-аматери се обидуваат да ја оправдаат анексијата на Крим. Првата категорија за тоа гради псевдонаучни формули, според кои спротивставувањето на украинската власт во Крим и „референдумот" станаа „последица на длабоката општествено-политичка криза и војната која ја зафати оваа земја при крајот на 2013 година и на почетокот на 2014 година". Втората категорија не е особено загрижена за доказите, нејзе и е доволно тоа што „Крим бил, е, и ќе биде руски" или „референдумот на Крим помина без нарушувања, бидејќи него го набљудуваа меѓународни набљудувачи"

Медиумскиот простор е исполнет со вербален плевел. Плевел во секојдневниот речник практично е ѓубрето кое останува од житото. Во преносно значење - лесно, несериозно, нешто, што нема вредност, нема суштинско значење. Искусни експерти и експерти-аматери се обидуваат да ја оправдаат анексијата на Крим. Првата категорија за тоа гради псевдонаучни формули, според кои спротивставувањето на украинската власт во Крим и „референдумот" се „последица на длабоката општествено-политичка криза и војната која ја зафати оваа земја при крајот на 2013 година и на почетокот на 2014 година". Изгледа убедливо за просечниот читател, а во суштина е лага.

Кризата се случи, војна немаше – неа ја донесе Русија. Освен тоа, дрско беше игнорирана изјавата на самиот Владимир Путин дека во Крим по негова наредба беше спроведена воена операција, а „референдумот" беше нејзин составен дел.

„За да се блокираат и разоружаат 20 илјади луѓе, добро вооружени, беше потребен одреден персонал. И не само по квантитет, туку и по квалитет. Беа потребни специјалисти кои умеат тоа да го направат. Затоа, дадов наредби и инструкции на Министерството за одбрана, зошто да се крие, под маска на засилување на заштитата на нашите воени објекти на Крим, да се префрлат таму специјалните сили на Главната разузнавачка управа и силите на маринците, на падобранците". Ова беа зборовите на Путин.

Втората категорија не е особено загрижена за доказите, нејзе и е доволно тоа што „Крим бил, е, и ќе биде руски" или „референдумот на Крим помина без нарушувања, бидејќи него го набљудуваа меѓународни набљудувачи". Зошто Крим треба да биде руски или какви набљудувачи беа на Крим, не се даваат аргументи.

Не е чудно, зашто руската пропаганда самата не може да најде прифатлива формула за аргументирање на „кримскиот аншлус" (кримското припојување). Пред една година се работеше за закана од американска или НАТО окупација на полуостровот и прогонување на руското малцинство.
Сега инспириран од откровенијата на претседателот на државата, претставникот на Руската Федерација во ООН, Виталиј Чуркин, и самиот не ја крие вистинската цел на рускиот грабеж во Украина.

Искусни експерти и експерти-аматери се обидуваат да ја оправдаат анексијата на Крим. Првата категорија за тоа гради псевдонаучни формули, според кои спротивставувањето на украинската власт во Крим и „референдумот" станаа „последица на длабоката општествено-политичка криза и војната која ја зафати оваа земја при крајот на 2013 година и на почетокот на 2014 година". Втората категорија не е особено загрижена за доказите, нејзе и е доволно тоа што „Крим бил, е, и ќе биде руски" или „референдумот на Крим помина без нарушувања, бидејќи него го набљудуваа меѓународни набљудувачи"

 

Медиумскиот простор е исполнет со вербален плевел. Плевел во секојдневниот речник практично е ѓубрето кое останува од житото. Во преносно значење - лесно, несериозно, нешто, што нема вредност, нема суштинско значење. Искусни експерти и експерти-аматери се обидуваат да ја оправдаат анексијата на Крим. Првата категорија за тоа гради псевдонаучни формули, според кои спротивставувањето на украинската власт во Крим и „референдумот" се „последица на длабоката општествено-политичка криза и војната која ја зафати оваа земја при крајот на 2013 година и на почетокот на 2014 година". Изгледа убедливо за просечниот читател, а во суштина е лага.

Кризата се случи, војна немаше – неа ја донесе Русија. Освен тоа, дрско беше игнорирана изјавата на самиот Владимир Путин дека во Крим по негова наредба беше спроведена воена операција, а „референдумот" беше нејзин составен дел.

„За да се блокираат и разоружаат 20 илјади луѓе, добро вооружени, беше потребен одреден персонал. И не само по квантитет, туку и по квалитет. Беа потребни специјалисти кои умеат тоа да го направат. Затоа, дадов наредби и инструкции на Министерството за одбрана, зошто да се крие, под маска на засилување на заштитата на нашите воени објекти на Крим, да се префрлат таму специјалните сили на Главната разузнавачка управа и силите на маринците, на падобранците". Ова беа зборовите на Путин.

Втората категорија не е особено загрижена за доказите, нејзе и е доволно тоа што „Крим бил, е, и ќе биде руски" или „референдумот на Крим помина без нарушувања, бидејќи него го набљудуваа меѓународни набљудувачи". Зошто Крим треба да биде руски или какви набљудувачи беа на Крим, не се даваат аргументи.

Не е чудно, зашто руската пропаганда самата не може да најде прифатлива формула за аргументирање на „кримскиот аншлус" (кримското припојување). Пред една година се работеше за закана од американска или НАТО окупација на полуостровот и прогонување на руското малцинство.

Сега инспириран од откровенијата на претседателот на државата, претставникот на Руската Федерација во ООН, Виталиј Чуркин, и самиот не ја крие вистинската цел на рускиот грабеж во Украина.

На 6 април одговарајќи на прашањата на новинарите на австрискиот „Ди Пресе", кои истакнаа дека Русија, кога продре во Украина, наруши низа меѓународни закони, Чуркин рече „Колку жално. Така не требаше да се поддржи насилниот пуч. На таков начин беше искината книгата на законите во оваа кревка земја, која е многу важна за Русија, особено Крим и Донбас".

По повеќе од 230 години од присоединувањето на Крим и 1025 години од покрстувањето на Киевска Русија „одеднаш" се покажа дека токму на Крим се наоѓа „духовниот извор на формирањето на разновидната, но монолитна руска нација и централизираната руска држава".

„За Русија Крим, древниот Корсун, Херсонес, Севастопол имаат огромно цивилизациско и сакрално значење, исто како што го има Ридот на храмовите во Ерусалим за тие што го исповедаат исламот и јудаизмот. И токму така ќе се однесуваме кон ова од сега и засекогаш", изјави Чуркин.
Нема да се изненадам, ако и кај некои соседи со Русија ќе се најдат дополнителни духовни, а можеби и други извори на „монолитната руска нација".

Идеолошките талкања зборуваат само за криза на идејата во врска со невозможноста да се убеди светот во законитоста на нивните дејствија и ја принудуваат руската страна да ја кажуваат вистината за „присоединувањето" на Крим.

На крајот, уште еден пример на размислување во Москва. Коментарот на руската страна во врска со усвојувањето од Украина на новата национална стратегија за безбедност.

„Нас не загрижува тоа што клучна закана за земјата е именувана политиката на Русија, а приоритет на развојот на државата е членството во НАТО и намалување на економските односи меѓу нашите земји", изјави деновиве секретарот на Советот за безбедност на Руската Федерација, Николај Патрушев.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux