• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
Министерот за надворешни работи на Украина П.А.климкин одржа средба со делегацијата на Светскиот Конгрес на Украинците (СКУ), на чело со претседателот на СКУ Евгениј Чолиј
09 јуни 2015 16:25

 На 9 јуни 2015 год., министерот за надворешни работи на Украина П.А.Климкин одржа средба со делегацијата на Светскиот Конгрес на Украинците (СКУ), на чело со претседателот на СКУ Евгениј Чолиј.

Во центароот на вниманието беа прашањата на соработката со Украинците во странство, меѓу другото со Светскиот Конгрес на Украинците, активирање на напорите на украинската заедница, насочени на заштитата и јакнењето на државниот суверенитет и територијалниот интегритет на Украина; привлекување на меѓународна поддршка на нашата држава.

За време на средбата беше потпишан Планот на активностите на Министерството за надворешни работи на Украина и Светскиот Конгрес на Украинците во рамките на Меморандумот за соработка меѓу Кабинетот на министрите на Украина и Светскиот Конгрес на Украинците од 28.08.2014 год.

Учесниците на средбата се договорија за понатамошна координација на напорите со цел на реализирање на заеднички проекти меѓу Украина и СКУ.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux