• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
Cлучаеви на измама од страна на транснационални криминални групи во однос на граѓаните на Македонија!
01 март 2016 17:45

Амбасадата на Украина во Република Македонија соопштува за зачестеноста од случаеви на измама од страна на транснационални криминални групи во однос на граѓаните на Македонија, маскирајќи се под украински претпријатија.

Амбасадата на Украина во Република Македонија соопштува за зачестеноста од случаеви на измама од страна на транснационални криминални групи во однос на граѓаните на Македонија, маскирајќи се под украински претпријатија.

Криминалците им даваат на своите деловни партнери адреси на кои воопшто не се регистрирани никакви правни лица или се наоѓаат претпријатија со слични имиња, но нивната сфера на дејноста во принцип е одлична.

Измамниците за плаќање, како правило, даваат податоци на сметки во банка надвор од границите на Украина, аргументирајќи го тоа со војна во земјата и престанок на работа на домашните банкарски установи, што апсолутно не одговара на реалноста.

Со цел на спречување на слични ситуации во иднина, препорачуваме да се направи претходна проверка на деловната репутација на претпријатието пред да се склучи договор. Тоа може да се направи како со помош на Трговско-индустриската комора на Украина (http://www.ucci.org.ua/en), така и со обраќање до Амбасадата на Украина во Република Македонија.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux