• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
На 2–4 декември во Скопје поминаа денoви на украинската кујна
05 декември 2016 12:40

На 2–4 декември, во Скопје, поминаа денoви на украинската кујна кои им дозволија на седум стотици присутни, сред кои претставници на дипломатскиот кор и бизнис-круговите, а исто така и симпатизерите на Украина, да се запознаат со гастрономската, музичката и традиционалната култура на нашата земја.

Кон промоцијата на Украина се приклучија професорот на Ужгородскиот национален универзитет  Федир Шандор, познат закарпатски хуморист и општествено-политички деец Павло Чучка, а исто така и учесниците на музичкиот бенд «Рура» од Ивано-Франкивск.

Во втората половина од декември на телевизискиот канал Alfa TV ќе се емитира циклус од четири емисии со учество на познатата водителка на кулинарското шоу со висок рејтинг, Адриjана Алачки. 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux