• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
По повод Денот на достоинството и слободата се одржа свечен собир во Амбасадата на Украина во Република Македонија со учество на претставниците на Здружението на Украинците во Македонија „Лесја Украинка”
22 ноември 2017 09:56

По повод Денот на достоинството и слободата се одржа свечен собир во Амбасадата на Украина во Република Македонија со учество на претставниците на Здружението на Украинците во Македонија „Лесја Украинка”, украинските пратеници, членови на меѓупарламентарната украинско-македонска група за пријателство, кои престојуваат во посета на Република Македонија на покана на нивните македонски колеги, а исто така на претставниците на украинскиот бизнис во Македонија.
Амбасадорот на Украина во Македонија Н.Задорожњук се обрати до учесниците на настанот со говор. За време на средбата исто така настапија раководителот на пратеничката група на Врховната Рада на Украина за меѓупарламентарни врски со Република Македонија А. Шињкович, претставниците на здружението И. Сидоренко и В. Чорниј-Мешкова.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux