• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
МАКЕДОНИJА И УКРАИНА СО ЗАЕМНА ПОДДРШКА НА ЕВРОАТЛАНСКИОТ ПАТ
24 јануари 2018 17:33

МАКЕДОНИJА И УКРАИНА СО ЗАЕМНА ПОДДРШКА НА ЕВРОАТЛАНСКИОТ ПАТ
На 24 јануари Амбасадорката на Украина во Република Македонија, г-ѓа Наталија Задорожњук имаше средба со Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието на Република Македонија, г. Артан Груби. 
На средбата беше истакнато дека меѓу двете пријателски земји постои одлична соработка на сите нивоа, политичко, економско и културно, но дека има простор за нивно понатамошно унапредување. 
Исто така, заедничка беше констатацијата дека и Македонија и Украина имаат исти приоритети, а тоа се што поскоро зачленување во ЕУ и НАТО, како исти стратешки партнери со САД и ЕУ.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux