• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
Амбасадорката на Украина во Република Македонија Наталија Задорожњук денес ја посети општина Гевгелија.
13 фебруари 2018 16:08

Оваа прилика беше одлична можност да се продлабочи пријателството меѓу Р. Македонија и Украина како и соработката меѓу регионите на двете земји. Од страна на Градоначалникот на општина Гевгелиjа Сашо Поцков беа презентирани условите за инвестирање во Гевгелија како и во Индустриската зона Прдејци. Страните ги истакнаа заедничките надворешно-политики приоритети на Украина и Македонија - членство во ЕУ и НАТО.
Од денешната средба произлезе и иницијатива за збратимување меѓу општина Гевгелија и градот Ужгород во Украина.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux