• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
СЕ ОДРЖАА ПРЕГОВОРИ НА МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ НА УКРАИНА ПАВЛО КЛИМКИН СО МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ НА МАКЕДОНИЈА НИКОЛА ДИМИТРОВ
16 април 2018 17:01


СЕ ОДРЖАА ПРЕГОВОРИ НА МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ НА УКРАИНА ПАВЛО КЛИМКИН СО МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ НА МАКЕДОНИЈА НИКОЛА ДИМИТРОВ
На 11 април 2018 година, во Скопје, Министерот за надворешни работи на Украина Павло Климкин се сретна со Министерот за ндаворешни работи на Република Македонија Никола Димитров.
Страните ја потврдија меѓусебната поддршка на суверенитетот и територијалниот интегритет на двете земји во рамките на меѓународно признаените граници.
Се одржа конструктивна размена на мисли за соработката во политичката, економската, енергетската, културната и хуманитарната сфера. 
Страните ја истакнаа сличноста на надворешнополитичките приоритети на Украина и Македонија – членството во Европската Унија и НАТО и важноста на размената на искуство во овие насоки.
Во текот на преговорите беше договорено да се интензивираат билатералните контакти, насочени кон продлабочување на политичкиот дијалог и економската соработка меѓу двете земји.
Се дискутираше за координацијата во рамките на основните меѓународни формати – ООН, ОБСЕ, Советот на Европа.
Шефовите на надворешнополитичките ресори на Украина и Македонија го потпишаа Меморандумот за соработка меѓу дипломатските академии на двете земји и Заедничката декларација меѓу министерствата за надворешни работи на Украина и Република Македонија.
За резултатите од преговорите се одржа заеднчка прес-конференција.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux