• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
Во Скопје одржана е панахида за помен на жртвите од Поморот од глад во Украина 1932-1933 год
23 ноември 2012 12:13

Во Соборниот православен храм „Климент Охридски” во Скопје од членовите на Светиот Синод на Македонската Православнаноември Црква – Охридската архиепископија одржана е панахида за помен на жртвите од Поморот од глад во Украина 1932-1933 год.

Поменот на жртвите од Поморот од глад го одбележаа претставниците на државни институции на Република Македонија, дипломатскиот кор во Скопје, активистите на украинското здружение “Лесја Украинка” во Република Македонија.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux