• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
Денот на Соборноста на Украина
22 јануари 2024 14:41

Денес, на 22 јануари, на денот на прогласувањето на Актот за обединување на Украинската Народна Република и Западноукраинската Народна Република во 1919 година, Украина го одбележува Денот на Соборноста на Украина.


Амбасадата заедно со Украинската заедница одржа мирен марш во центарот на Скопје, развиорувајќи го 15-метарското Државно знаме на Украина. Амбасадорката на Украина, Лариса Дир, се обрати пред присутните за време на настанот.


Пред 106 години, на 22 јануари 1918 година, Украинската Народна Република прогласи Независност, борејќи се за правото да биде суверена држава на украинскиот народ.


Ви нудиме да го прочитате информативниот материјал на Civil MK, подготвен од Амбасадата на Украина, за Денот на Соборноста на Украина: http://surl.li/ppmtx
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux