• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
Настан во Амбасадата на Украина пред Велигден
19 април 2024 15:58

Сочувувајќи ги украинските традиции на подготовка за Велигден, украинската заедница на Република Северна Македонија се собра во Амбасадата на Украина.
Мастер клас за писанкарство/декорација одржа г-ѓа Тетјана Урбанович, активистка на Здружението на Украинците „Лесја Украинка“.
Секако, најубави и најинтересни јајца им испаднаа на најмалите.
Посакуваме радост за сите нас, како во детското срце.
Нека Ви е честит претстојниот Велигден!
Слава на Украина!
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux