• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
Што треба да знаете за Првиот Самит за мир за Украина?
10 мај 2024 18:41

Што треба да знаете за Првиот Самит за мир за Украина?

1. Првиот Самит за мир во Украина ќе се одржи на 15-16 јуни во г. Бургенсток, Швајцарија.

2. На барање на Украина, Швајцарија покани над 160 делегации од целиот свет да се приклучат на Првиот Самит за мир во Украина.

3. Целта на одржувањето на Првиот Самит за мир во Украина е конструктивна дискусија насочена кон обновување на сеопфатен, праведен и одржлив мир во Украина, поради неиспровоцираната вооружена агресија на постојаната членка на Советот за безбедност на ОН, рф, против Украина.

4. Учеството на широк опсег на држави и нивниот придонес во дискусијата ќе биде од клучно значење за постигнување на овие цели. Швајцарија има долга традиција на промовирање дијалог.

5. Сите оние држави кои ги почитуваат целите и принципите на Повелбата на ОН ќе учествуваат на Првиот Самит за мир во Украина.

6. рф ја прекрши точка 4 на членот 2 од Повелбата на ОН, според која сите членки на ОН „ќе се воздржат во нивните меѓународни односи од закана со сила или нејзина употреба, како против територијалниот интегритет или политичката независност на која било држава, и на кој било друг начин некомпатибилен со Целите на Обединетите нации“.

7. Активната работа насочена кон спроведување на Формулата за мир трае повеќе од една година. 141 држава ја поддржа Резолуцијата на Генералното собрание на ОН „Принципите на Повелбата на ОН во основата на сеопфатен, праведен и одржлив мир во Украина“ (од 23.02.2023 година) (Република Северна Македонија ја поддржа Резолуцијата).

8. Првиот Самит за мир во Украина е следниот чекор по одржаните консултации на ниво на советници за национална безбедност (Република Северна Македонија беше претставена во Малта и Давос).

9. Самитот има за цел да даде платформа за да се дискутира за различни визии за Мировниот Процес и да се даде политички почеток на високо ниво за подготовка на заедничка мировна рамка, која треба да го обнови мирот во Украина.

10. Само заеднички напори можат да ја запрат руската агресија.


***

Що потрібно знати про Перший Саміт миру для України

 1. Перший Саміт миру для України відбудеться 15–16 червня у м.Бюргеншток, Швейцарія.
 2. Виконуючи прохання України, Швейцарія запросила понад 160 делегацій з усього світу приєднатися до Першого Саміту миру для України.
 3. Метою проведення Першого Саміту миру для України – є конструктивне обговорення, спрямоване на відновлення всеохоплюючого, справедливого та сталого миру в Україні, через неспровоковану збройну агресію з боку постійного члена Ради Безпеки ООН рф проти України.
 4. Участь широкого кола держав та їхні внески в обговорення будуть мати вирішальне значення для досягнення цих цілей. Швейцарія має давні традиції сприяння діалогу.
 5. Участь у Першому Саміті миру для України візьмуть всі ті держави, які поважають цілі і принципи Статуту ООН.
 6. рф порушила пункт 4 статті 2 Статуту ООН, згідно з яким усі члени ООН «утримуються у своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і якимось іншим чином, несумісним із Цілями Об’єднаних Націй».
 7. Більше року триває активна робота, спрямована на імплементацію Формули миру. 141 держава підтримала Резолюцію Генеральної Асамблеї ООН «Принципи Статуту ООН, що лежать в основі всеохоплюючого, справедливого і сталого миру в Україні» (від 23.02.2023) (Республіка Північна Македонія підтримала Резолюцію).
 8. Перший Саміт миру для України є наступним кроком після проведених консультацій на рівні радників з питань національної безпеки (Республіка Північна Македонія була представлена на Мальті й у Давосі).
 9. Саміт має на меті створити платформу для обговорення різних бачень мирного процесу та дати політичний початок на високому рівні для підготовки спільної мирної бази, яка має відновити мир в Україні.
 10. Лише спільні зусилля можуть зупинити російську агресію.
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux