• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
За граѓани на Украина до 15 март 2018 година безвизен влез во Македонија
31 јануари 2014 10:12

 За граѓани на Украина од 15 март 2013 година до 15 март 2018 година безвизен влез во Македонија

 Според Одлука на Владата на Република Македонија  се воведе безвизнен режим за краткорочни патувања на граѓаните на Украина  за периодот од 16 март 2013 година до 15 март 2018 година. 

Во согласност со одлуката, граѓаните на Украина, кои ќе престојуваат во Република Македонија до 90 дена во рок од 180 дена од денот на првото влегување, ќе влегуваат на нејзината територија само со важечки пасош (без визи, покани  или други документи, предвидени со билатерална Спогодбата за заемни патувања на граѓаните)

Во исто време неопходни е патничко осигурување и доказ дека поседува доволно средства за престојот во Република Македонија (50 евро на секој ден)..

 За граѓани којшто влегуват во Република Македонија со цел вработување или друго со планиран престој повеќе 90 дена е неопходно добивање виза.

За граѓани на Украина коишто патуваат преку Бугарија, Румунија или Унгарија треба да добија транзитна виза

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux