• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
За граѓаните на Република Македонија до 15 март 2015 година безвизен влез во Украина
31 јануари 2014 10:17

Според Одлука на Претседателот на Украина се воведе безвизнен режим за краткорочни патувања на граѓаните на Република Македонија за периодот од 16 март 2013 година до 15 март 2015 година. 

 Според Одлука на Претседателот на Украина се воведе безвизнен режим за краткорочни патувања на граѓаните на Република Македонија за периодот од 16 март 2013 година до 15 март 2015 година. 

Во согласност со одлуката, граѓаните на Република Македонија, кои ќе престојуваат во Украина до 90 дена во рок од 180 дена од денот на првото влегување, ќе влегуваат на нејзината територија само со важечки пасош (без визи, покани  или други документи, предвидени со билатерална Спогодбата за заемни патувања на граѓаните)

Во исто време неопходни е патничко осигурување и доказ дека поседува доволно средства за престојот воУкраина.

 За граѓани којшто влегуват во Украина со цел вработување или друго со планиран престој повеќе 90 дена е неопходно добивање виза.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux