• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
Претседателот го потпиша законот кој беше усвоен претходно од страна на Парламентот
31 јануари 2014 10:20

Претседателот на Украина Виктор Јанукович го потпиша законот "За елиминирање на негативните влијанија и спречување на малтретирање и казнување на лицата во врска со настаните кои се случиле во текот на мирното собирање". Информацијата за тоа е објавена на официјалниот сајт на Шефот на Держава. .

Релевантен документ познат како Законот за амнестија беше донесен во Собранието на 29 јануари. Закон "За елиминирање на негативните влијанија и и спречување на малтретирање и казнување на лицата во врска со настаните кои се случиле во текот на мирното собирање" стапи во сила на денот од појавувањето на сајтот на Обвинителот на информацита за ослободување од страна на демонстрантите на сите згради и одблокирање на улица Грушевского.

Според текстот на законот, објавен на веб страната на Парламентот се ослободуваат кривичната одговорност лицата осомничени или обвинети по неколку члена од Кривичниот законик на Украина, под услов да тие кривични дела се поврзани со масовни протести, кои започнаа на 21 Ноември 2013, и се затвораат кривичните постапки

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux