• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
Новоименуваниот амбасадор на Украина во Македониjа Наталиjа Задорожњук денес ги врачи копиите на акредитивните писма на Министерот за надворешни работи на Республика Македониjа Никола Димитров.
06 ноември 2017 20:56

Новоименуваниот амбасадор на Украина во Македониjа Наталиjа Задорожњук денес ги врачи копиите на акредитивните писма на Министерот за надворешни работи на Республика Македониjа Никола Димитров.
На средбата беа разгледани повеќе прашања од доменот на односите и соработката меѓу двете земји. Министерот Димитров и амбасадорот Задорожњук изразија подготвеност двете страни во претстојниот период активно да работат на проширување на политичкиот дијалог, одржување политички консултации меѓу Министерствата за надворешни работи на двете држави, склучување неколку билатерални договори чие усогласување е во тек, како и на размена на посети на високо ниво.
Министерот Димитров и амбасадорот Задорожњук разменија и мислења за актуелни политички и безбедносни состојби во двете земји.
Посакувајќи успех во новата дипломатската мисија во Република Македонија, министерот Димитров изрази уверување дека дипломатското искуство на амбасадорот Задорожњук и нејзините познавања на Република Македонија и на регионот на Југоисточна Европа ќе бидат одлична основа за натамошна надградба на добрите билатерални односи.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux