• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
Се случи средба на Амбасадорот на Украина во РМ Јуриј Гончарук со ректорот на скопскиот универзитет «Св. Кирил и Методиј» В.Стоjковски
26 јуни 2012 12:23

Се случи средба на Амбасадорот на Украина во РМ Јуриј Гончарук со ректорот на скопскиот универзитет „Св. Кирил и Методиј” В.Стоjковски.

За време на средбата беше разгледано прашањето на развојот на соработката меѓу скопскиот универзитет и Киевскиот национален универзитет „Тарас Шевченко”.

Особено внимание му беше посветено на прашањата за обезбедување на отворање на лекторат по украински јазик во Скопје и на лекторат за македонски јазик во КНУ „Тарас Шевченко” во септември 2012 година и завршување од македонската страна на акредитацијата на предметот «Украински јазик и литература».

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux