• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
На 20 март 2018 година, амбасадорот на Украина во Македонија Наталија Задорожнук се сретна со вицепремиерот на Република Македонија за европска интеграција Б. Османи.
20 март 2018 16:28

Односите помеѓу Македонија и Украина се исклучително добри, двете земји една во друга гледаат искрен пријател и имаат заеднички евроатлантски аспирации, се согласиле на денешната средба заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи со амбасадорката на Украина во Република Македонија, Наталија Задорожњук. 
Како што соопшти СЕП, во однос на европските перспективи, Османи потенцираше дека Владата останува посветена на ЕУ агендата и дека напорно работи на реформите, се со цел искористување на новиот позитивен бран во ЕУ во корист на проширувањето на Унијата со земјите од Западен Балкан.
- Во насока на позитивните меѓусебни односи, Османи истакна дека Македонија ѝ стои на располагање на Украина за споделување на нашето долгогодишно искуство во Процесот на стабилизација и асоцијација, стои во соопштението.
За време на разговорот соговорниците заеднички се заложија за унапредување, пред се, на економската соработка, трговската размена и обемот на инвестиции, имајќи предвид дека сегашната размена е далеку од потенцијалите за економска соработка на двете земји, се наведува во соопштението.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux