• A-
  A+
 • Mакедонски
 • Українською
Изложба на фотографии на заслужениот новинар на Украина, Микола Хриенко, во галеријата „Остен”, во Скопје
23 фебруари 2012 12:04

Во просториите на галеријата „Остен” се одржа свечено отворање на изложбата на фотографските работи на заслужениот новинар на Украина Микола Хриенко „Украинците во странство: Украинците од сибирскиот простор”, што се одржува во рамките на одбележувањето на Денот на соборноста на Украина.

Фото изложбата ја отворија Амбасадорот на Украина во република Македонија, Јуриј Гончарук, и новинарот М.Хриенко.

Отворањето на изложбата предизвика значаен интерес на македонската јавност – на настанот беа присутни претставници од министерствата и ресорите на Македонија, новинари, активисти на бројни невладини организации, претставници на разни национални малцинства во Македонија, раководството на Сојузот на фотографите на Македонија, претставници на деловните кругови и дипломатскиот кор во Скопје, со еден збор – македонски пријатели на Украина.

Изложбата на фотографиите „Украинците во странство: Украинците од сибирскиот простор» ќе трае во Скопје до 2 март.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux